piątek, 12 stycznia 2024

Książka pierwszej pomocy emocjonalnej

 

    Książka pierwszej pomocy emocjonalnej to element międzynarodowego projektu “Book=Life.Kooperatywa literacka dla rozwoju dzieci i młodzieży", w którym jego twórcy opowiadają o relacji literatury i życia. Motto projektu brzmi "Ludzie i książki są różni. To, co nas łączy, to opowieść." 

W projekcie współpracują specjaliści od literatury, psychologii, rozwoju oraz pasjonaci książek. Dzięki łączeniu różnorodności pełniej opowiadają o świecie. W roku szkolnym 2022/2023 nauczyciele naszej szkoły: Aneta Szadziewska, Zofia Dzięcioł, Anna Kasprzyk i Izabela Litwin brały udział w cyklu szkoleń z zakresu psychologii i emocji, aby poznać i przygotować się do pracy z książką opartą na historiach pełnych różnych emocji. Uczniowie pani Anny Kasprzyk i pani Justyny Wiśniewskiej wzięli udział w kilku spotkaniach o charakterze literackim, w tym w warsztatach z psychologami, muzykami i w zajęciach plastycznych tworzenia lampionów. Niektórzy mieli okazję uczestniczyć w festiwalu literackim “Alfabet” - tygodniowym wydarzeniu w centrum Lublina. Pracę w ramach projektu realizujemy w roku szkolnym 2023/2024. Jej efektem jest kącik w czytelni biblioteki szkolnej “Książka pierwszej pomocy emocjonalnej” zaprojektowany przez panią Alinę Januszczyk z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, koordynatorkę projektu w Polsce.     Po naszym kąciku pełnym wyciszających kolorów oprowadza Emka - piesek maskotka, który mieszka razem z książkami. Wybrane książki to nie przypadkowy zbiór. Mówią o wszystkich emocjach, które towarzyszą dzieciom i każdemu człowiekowi. Razem z Emką zachęcają do ich oswajania, kontrolowania i rozumienia. Jest też uczuciometr uczuć i drzwiczki do radości, smutku i złości. Gdy się je otworzy można znaleźć się w przestrzeni, która sprawi, że się uśmiechniemy albo rozładujemy negatywne emocje. Można pleść sznureczki, spojrzeć w kolorowe lusterko i ujrzeć odmienioną swoją twarz albo poczuć na dłoni aksamitne cekiny. Gdy potrzebujemy pobyć tylko ze sobą można schować się w baldachimie i pomilczeć albo posłuchać nagranych magicznych opowieści. Czas z sensoryczną Emką to też wyłącznie dobre i ciepłe chwile.

Kącik przeznaczony jest głównie dla dzieci z zerówek i klas I-III, ale obserwacje pokazują, że chętnie korzystają z niego i starsi uczniowie. Kolejnym krokiem będzie prowadzenie zajęć z wykorzystaniem tego specjalnego miejsca w czytelni, do którego zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Każdy nauczyciel może poprowadzić zajęcia z grupą uczniów, a niektórzy będą mogli skorzystać z propozycji warsztatów, które poprowadzi pomysłodawczyni i realizatorka projektu pani Alina Januszczyk. Dodać chcemy, że pani Alina otrzymała w grudniu 2023 roku nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY. 

Serdecznie dziękujemy za zaufanie, współpracę i wspólny efekt pracy. 











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz