poniedziałek, 28 stycznia 2013

Podsumowanie I semestru 2012/2013.

Zbliża się koniec I semestru roku szkolnego 2012/2013.Pora więc na podsumowania, podliczenia, pochwały i wnioski. Poniżej 10 najważniejszych wydarzeń i działań z życia biblioteki szkolnej.Ich kolejność nie ma znaczenia, bo wszystkie są tak samo istotne.O tym, co mniej cieszy nie będziemy pisać, bo wierzymy, że szybko się to zmieni :).


1. Kolejny raz świętowaliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym czasie odwiedziła nas rekordowa liczba prawie 900 użytkowników, którzy wypożyczyli ponad 500 voluminów. Najważniejsze działania w czasie MMBS to gra terenowa „Na tropach książki” dla klas pierwszych, zajęcia czytelniczo-medialne wokół książki „Feliks, Net i Nika” i wyjście do kina na film z fanami serii, lekcje czytelniczo-językowe w klasach IIIa,b i c „All you need is …reading books” oraz  akcje paraczytelnicze : urodziny bloga biblioteki, rozdawanie zakładek, „Przyłapani na czytaniu”, warsztaty origami „Zrób sobie mini książeczkę”, książki ciasteczka dla najlepszych czytelników, wymiana książek „Wybieraj, zamieniaj, czytaj”.

2. Od września 2012 do końca stycznia 2013 przybyło 219 egzemplarzy (205 książek,6 podręczników i broszur, 3 dok.elektr., 1 dok.dźwiękowy, 4 filmy) , w tym 145 zakupiono, a 74 to dary. I ilość i wartość ich jest mniejsza niż w latach ubiegłych, ale w dobie kryzysu i tak jesteśmy zadowoleni!

3. Na jednego ucznia w szkole przypadło według statystyki wypożyczeń 4,5 książki! Biorąc pod uwagę dostęp do książki we współczesnych czasach, przerwy świąteczne, jesienną pogodę i czas intensywnej nauki uczniów pod koniec semestru nie jest to liczba zasmucająca. Mimo to zawsze mogłoby być lepiej, bo lektur u nas pod dostatkiem, nowości dla dziewcząt i chłopców też, przyjazną bibliotekę też mamy, więc tylko nad motywacją do czytania pozostaje popracować!

4. Aż 5 grup wolontariuszek z klasy IB, IIC, IID i IIIA systematycznie rozwija pasję czytania u najmłodszych realizując program „Poczytaj mi, Przyjacielu”! Zaangażowanie wszystkich zostało wzięte pod uwagę przy ocenie z zachowania. W przyszłości być może pomoże to uzyskać dodatkowe punkty na świadectwie!

5. Odbyły się aż 3 lekcje otwarte, w tym jedna lekcja metodyczna. Ich pomysłodawczynią i realizatorem była p.E.Osoba!

6. Pani A.Szadziewska została regionalnym ambasadorem programu eTwinning! Realizujemy więc kolejny projekt międzynarodowy w ramach eTwinning. Tym razem poświęcony jest Dickensowi!

7. Naszymi stałymi i nowymi partnerami w pracy były : Centrum Edukacji Obywatelskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im.H.Łopacińskiego, Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Fundacja 5 Medium, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich!

8. Zrealizowaliśmy kilka działań kształtujących u uczniów poczucie wspólnoty z kulturą regionu, kraju i Europy. Były to : Dzień Papieski, obchody 150. rocznicy  Powstania Styczniowego, gra miejska „Wgraj się w ojczysty”, konkurs archidiecezjalny „Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia” , prace Koła Kronikarskiego!

9. Zaproponowaliśmy uczniom udział w alternatywnych zajęciach : Kole Medialnym, Kole Kronikarskim i Kole origami!

10. Cały czas doskonalimy swoje umiejętności jako nauczyciele bibliotekarze i dzielimy się swoją wiedzą. Brałyśmy udział, jako odbiorcy, ale i prelegenci, w 20 kursach, konferencjach, lekcjach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz