Tradycyjnie 29 września obchodzimy w Polsce Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym roku nauczyciele bibliotekarze zaproponowali czytanie w klasach książki "Szalik" Michała Rusinka. Lektura wiąże się z obchodzonym Rokiem Szymborskiej 2023, której to dedykowana jest książka. Specjalnie napisana dla dzieci przedstawia nietuzinkową postać naszej poetki i Noblistki. Odczytane głośno fragmenty zaciekawiły uczniów młodszych i starszych, od klas I do VI. Uczniowie poznali najważniejsze fakty z życia poetki i ciekawostki związane z jej osobowością. W każdej klasie, w której czytano książkę powstały tytułowe i symboliczne szaliki. Szalik był ważnym dla Wisławy Szymborskiej prezentem, który dostała od mamy. Zrobiony na szydełku przywoływał wspomnienia. Na klasowych szalikach wykonanych z bibuły i kolorowych karteczek uczniowie utrwalili to, co najbardziej zapamiętali o poetce. Często w wypowiedziach uczniów znalazły się informacje o tajnych kompletach, dacie otrzymania Nobla, przepowiedni o tym, że Wisława zostanie poetką czy o czarnym zeszycie, w którym korespondowała z koleżankami.
Święto głośnego czytania zainicjowały nauczycielki bibliotekarki. We współpracy z nauczycielkami języka polskiego - panią Anną Wetoszką i panią Iwoną Kozak zajęciami głośnego czytania objęto kilkanaście klas. Lekturę o Szymborskiej poznały klasy Ib, 3b,3c,3e,3d,3g,4e,5c,5d,5b,6e,6f,6g. Również nauczycielkom nauczania początkowego dziękujemy za zaproszenie nas do klas młodszych.
W innych klasach nauczyciele czytali wybrane przez siebie lektury dostosowane do swojego przedmiotu. Cieszymy się, że książki muzyczne i geograficzne z księgozbioru biblioteki powędrowały do uczniów dzięki zaangażowaniu nauczycieli. Głośne czytanie pięknie ilustrowanych książek popularnonaukowych "Pionierzy", "Wisła" w klasach 7a,7c,7d,7e przez uczniów i panią Annę Dębicką były sposobem na szukanie na mapie miejsc, o których mowa w książkach, jak i sposobem na popularyzację czytania nowych wydawnictw z zakresu dziedzin nauki. Książki o muzyce "Bajki muzyczne" i "Muzyka Pana Moniuszki" popularyzowała poprzez głośne czytanie pani Aleksandra Krzyżanowska w klasach Va,Vg i VIIc. Z kolei w klasie IIb dzień głośnego czytania był okazją do poznania opowieści "Zielone piórko Zbigniewa", kontynuacji słynnych "Skarpetek", dzięki pani Narcyzie Patyjewicz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz