piątek, 14 czerwca 2024

Wyzwanie biblioteczne "Biblioteka -miejsce na czasie" zakończone!

 Z okazji Tygodnia Bibliotek zainteresowani uczniowie w liczbie 24 wzięli udział w wyzwaniu bibliotecznym. Zadaniem uczniów było wykonanie jednego kreatywnego ćwiczenia dziennie. Można było je realizować w domu, w szkole i w szkolnej bibliotece, a wszystkie dotyczyły czytania, książek i oczywiście biblioteki, którym poświęcony był Tydzień Bibliotek w Polsce. Chociaż zainteresowanie akcją było duże to nie wszystkim udało się popracować nad swoją systematycznością i nie wszystkim udało się  ukończyć wyzwanie. Była to jednak okazja do pracy nad sobą, poszukiwania kreatywnych rozwiązań i dzielenia się swoją pasją do czytania oraz okazja do promocji biblioteki szkolnej.

W zadaniu pierwszym należało podać siedem skojarzeń nawiązujących do pytania "Dlaczego biblioteka to miejsce na czasie? Oto przykładowe odpowiedzi:

Biblioteka łączy ludzi, można tu spotkać przyjaciół, są tam gry planszowe, zachęca do działania, można odkrywać, można spotkać przyjaciół i się wyciszyć. Kolejne ciekawe wypowiedzi to: w bibliotece są nowości, biblioteka zawsze zaprasza, ma wiele do zaoferowania, rozwija, nie jest tu nigdy nudno; czytanie jest zawsze w modzie i zawsze jest dobry czas na książki. Inni uznali, że to miejsce i czas na przemyślenia,  skarbnica książek, które można wypożyczać, miejsce, które uczy odpowiedzialności, gdzie można znaleźć wiele informacji. Jest tu też Internet.

Wtorkowe zadanie nosiło tytuł "BezCenne czytanie" i polegało na wypożyczeniu książki ze szkolnej biblioteki i poczytanie jej ze swoim ulubionym pupilem. Taką scenkę można było też narysować, sfotografować lub króciutko opisać. 

Oto przykładowe prace:

Czytam z psem. To Puszek. Mieszka ze mną w domu. Czytaliśmy razem "Tajemniczy ogród". Puszek położył się obok mnie i grzecznie słuchał. Puszek jest mały i czarny i ma włosy. Dlatego trzeba o niego szczególnie dbać. Kocham mojego pieska, bo zawsze mnie wspiera.

Agnieszka Sz., kl.4


Anielka Sz., kl.2B

    Zadanie kolejne to podzielenie się informacją o tym, co lubimy czytać. Można było też opisać lub pokazać swoją biblioteczkę. Uczniowie czytali "Tajemniczy ogród", "Mikołajka", serię Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Agnieszka z klasy 4 podzieliła się informacją, że jej osobista biblioteczka jest niewielka, ale jest tam dużo książek przygodowych.

    W czwartek zaproszono uczniów do skorzystania z kącika "Książka pierwszej pomocy emocjonalnej" znajdującego się w czytelni biblioteki i do poczytania przez co najmniej 20 minut w tym miejscu dla relaksu, wyciszenia się i odprężenia. Ponieważ czas wyzwania przypadł na czas egzaminów ósmoklasistów to nie wszyscy uczniowie mogli wywiązać się z realizacji zadania w bibliotece. Mimo to czytali, np. "Od złości do radości" oraz książki ze swoich biblioteczek domowych.

    Inne zadanie dotyczyło podzielenia się swoim ulubionym cytatem z książek. Można było go dedykować konkretnej osobie, sobie lub zostawić w bibliotece dla nieznanego odbiorcy. Pojawiały się cytaty z "Małego Księcia", "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek" i "Kubusia Puchatka"

"Wszystko płynie, wszystko się zmienia, raz jest spokojnie, raz wcale, ale nigdy tak samo." J.Bednarek

"Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie." Kubuś Puchatek

"Dobrze widzi się tylko sercem." Mały Książę

    Na weekend uczniowie otrzymali wyzwanie napisania życzeń dla biblioteki, bo to przecież tydzień świętowania przez biblioteki oraz misję wymyślenia własnego wyzwania czytelniczego dla swoich rówieśników.  

Co nam życzą uczniowie?

"Czytelnikom życzę wytrwałości, bibliotekarzom cierpliwości, bibliotekom wielu gości, a książkom długiego użytkowania."

"Życzę, aby biblioteki służyły jak najdłużej czytelnikom, bo książka to skarb."

"Droga Biblioteko! Z okazji twojego święta życzę Ci wiernych i nowych czytelników, niech na Twoich półkach będą piękne, zadbane i ciekawe książki oraz wiele nowości!"

Najciekawszą propozycją wyzwania dla czytelników od czytelników to pomysł Marcjana z klasy 1B: słowne puzzle polegające na układaniu cytatów z książek z rozsypanych wyrazów.

Z przyjemnością informujemy, że w wyzwaniu wyróżniono troje uczniów: Marcjana K. z klasy 1a, Anielę Sz. z klasy 2b i Agnieszkę Sz. z klasy 4F. Na koniec roku szkolnego uczniowie otrzymają niespodzianki czytelnicze! Gratulujemy! 

Wyzwanie realizowano w ramach Tygodnia Bibliotek 2024, oo którym można też przeczytać na blogu Biblioteka bez ograniczeń...: 21. Tydzień Bibliotek w naszej szkolnej bibliotece (g3-biblioteka.blogspot.com)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz