Po powitaniu przybyłych gości - pani metodyk nauczycieli bibliotekarzy Jadwigi Witkowskiej-Kunach oraz nauczycieli bibliotekarzy: Zofii Dzięcioł (SP nr 30), Małgorzaty Ratyny (G nr 9), Edyty Głębockiej (ZSTK), Marzeny Sołtys (SP Wilczopole), Magdaleny Mendak (ZSZ Opole Lubelskie), Elżbiety Frant (ZSO nr 2) pani dyrektor Gimnazjum nr 3 Elżbiety Kot, pani wicedyrektor Gimnazjum nr 3 Elżbiety Wojtowicz, nauczycieli Gimnazjum nr 3: Anety Szadziewskiej, Agnieszki Tkaczyk, Ewy Kożuszek, Kamili Choiny i troszkę stremowanych tym faktem uczniów :) rozpoczęła się lekcja.
A rozpoczęła się nietypowo - od zabawy w "1000 i jedno zastosowań: książki". Uczniowie burzą mózgów wymyślali, a przedstawiali za pomocą dramy pomysły na różne zastosowania książki. Te zwykłe i niezwykłe, te typowe i nietypowe ... Było śmiesznie, ale i kreatywnie. Okazało się, że książka może być pomocą w wielu sytuacjach np. obronić przed atakiem, posłużyć za poduszkę, podkładkę pod myszkę, z książką można spać, spacerować, może też pełnić funkcję tacy, rakiety tenisowej ... A to tylko niektóre z
pomysłów :)
Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną "KSIĄŻKI NIE TYLKO DO CZYTANIA" oraz film "TO NIE JEST KSIĄŻKA" (www.toniejestksiazka.pl). Pokaz był wstępem do dyskusji: po co nam książki? Dyskusja przebiegała wg wcześniej określonych zasad m.in: słuchamy, gdy mówią inni; mówimy krótko i zrozumiale na temat; jesteśmy opanowani, nie ulegamy emocjom; przestrzegamy dyscypliny czasowej ... i doprowadziła do sformułowania wielu potrzeb, jakie spełnia książka. Oto niektóre z nich (cytowane w oryginalnej formie): do czytania, do egzystencji, do pomocy, do wspomnień, do dyskusji, do nauki i zdobywania wiedzy, do rozwijania wyobraźni, do zabawy i relaksu, poznawania świata z innej perspektywy, dla zabicia czasu, przyjemności, oderwania się od rzeczywistości, wpływają na rozwój człowieka, inspirują ... Po wyczerpaniu wszystkich funkcji, jakie spełnia książka uczniowie dokonali ich hierarchizacji. Spisane na paskach "zastosowania" książki zostały uporządkowane wg skali ważności. Ostatnim elementem lekcji - zadaniem twórczym - było stworzenie własnej strony do PAMIĄTKOWEJ KSIĘGI UCZNIÓW KLASY IIIC. Każdy uczeń wykonał samodzielnie stronę formatu A4, która odzwierciedlała jego charakter, osobowość, zainteresowania, stronę-przesłanie dla przyszłych pokoleń. Oryginalne i niepowtarzalne w formie i treści strony zostały zaprezentowane i skomentowane przez ich autorów tak, by ich znaczenie było jasne dla wszystkich. Autorskie strony zostaną zebrane i oprawione w PAMIĄTKOWĄ KSIĘGĘ KLASY III C.
Na zakończenie uczniowie otrzymali za swoja zaangażowaną i twórczą postawę i pracę ciasteczka, oczywiście w kształcie książek :) oraz książeczki origami z cytatami o książkach i czytaniu.
Lekcji towarzyszyła wystawa prezentująca różnorodny i magiczny świat książek. Można było obejrzeć: książki do kąpieli, malowanki, książki dźwiękowe, "rozkładanki", książki pięknie i nietypowo wydane, duże, wielkie i całkiem malutkie, książki interaktywne oraz edukacyjne, książki z nietypowymi dodatkami np. z grą planszową, pocztówkami ...
Bardzo dziękujemy Wszystkim uczestnikom lekcji za obecność, życzliwe uwagi oraz przemiłe spotkanie. Uczniom za to, że byli - bo bez nich przede wszystkim tej lekcji by nie było, że pięknie i chętnie pracowali na powodzenie tego przedsięwzięcia.
A oto prezentacja zawierająca fotorelację z lekcji.
Po co nam
View more presentations or Upload your own.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz