Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2016 odbywa się pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”.
Po raz trzynasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2016 r. Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Żródło: http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=291
W naszej szkole kolejny raz włączymy się w obchody Tygodnia Bibliotek. Przygotowałam kilka propozycji dla uczniów - aktywnych czytelników, pasjonatów książki, ale i dla tych, którzy niezbyt często odwiedzają to miejsce. Znajdą się też propozycje dla klas, nauczycieli i pasjonatów cyfrowych narzędzi. Liczę na to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oto 7 propozycji na siedem dni tygodnia:
1. Najważniejszym zadaniem będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie: Do czego inspiruje/może inspirować uczniów szkolna biblioteka? Każdy odwiedzający w tym tygodniu czytelnik będzie mógł wypowiedzieć się na ten temat wpisując swoją odpowiedź w specjalnie przygotowanej księdze. Uzyskane informacje posłużą do stworzenia nowej oferty edukacyjnej szkolnej biblioteki zgodnej z potrzebami jej użytkowników.
2. Tydzień z książką fantastyczną - do zabawy zapraszam czytelników, którzy są fanami literatury fantastycznej oraz uczniów, którzy nie mają wyrobionego nawyku i pasji czytania. Zadaniem ucznia-znawcy fantastyki będzie zachęcenie opornego czytelnika do rozpoczęcia przygody z książką. Być może najbardziej lubiana przez uczniów literatura fantastyczna będzie trafionym pomysłem na zachęcenie kolegi, koleżanki do czytania.
3. Tworzymy własny kanon lektur - uczniowie klas III wybiorą ze zbiorów szkolnej biblioteki książki obyczajowe z literatury współczesnej, które traktują o różnych problemach nastolatków. Powstanie w ten sposób uczniowski kanon lektur szkolnych, w którym skupimy się na tematyce bliskiej młodzieży, a często trudnej, pomijanej, w rozmowach z rówieśnikami i dorosłymi.
4. Warsztaty cyfrowe- miłośników technologii komputerowej zapraszam do udziału w konkursie graficznym na zakładkę dedykowaną poecie hiszpańskiemu. To konkurs w ramach współpracy ze szkołą w Santiago de Compostella i realizacją projektu eTwinning. Szczegóły na blogu w zakładce : eTwinning w szkolnej bibliotece i w bieżących postach.
5. Książkowe graffiti - na korytarzu szkoły spróbujemy stworzyć graffiti zachęcające do czytania i promujące ulubione książki uczniów i nauczycieli. Stworzą je zainteresowani uczniowie i inni czytelnicy szkolnej biblioteki.
6. Wyzwanie czytelnicze 2016 - rozpoczniemy przedstawianie sylwetek czytelników, którzy już poradzili sobie z wyzwaniem czytelniczym 2016. Będą to ambasadorzy czytania, którzy już przeczytali w 2016 roku tyle książek, ile mają lat i spróbują zachęcić swoich kolegów i koleżanki do podjęcia się wyzwania czytelniczego.
6. Ten punkt pozostaje otwarty na propozycje tych, których biblioteka inspiruje i którzy to miejsce tworzą będąc jej użytkownikami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz