poniedziałek, 23 maja 2016

Czytanie dla każdego - zaczytanego i opornego.

19 maja 2016 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Lublinie poświęcone różnym formom propagowania czytelnictwa.
Licznie zgromadzonych nauczycieli powitała Bożena Powała-Niedźwiecka, prezes Oddziału TNBSP w Lublinie, która krótko omówiła temat szkolenia i zaprosiła do uczestniczenia w kolejnych spotkaniach Towarzystwa.
Pierwszy prelegent – Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji PBW wprowadziła uczestników w problematykę popularyzacji książki i literatury pięknej, podkreślając ogromną rolę rodziców w kształtowaniu kompetencji czytelniczych dzieci. Następnie omówiła znane i mniej znane sposoby zachęcenia uczniów do sięgnięcia po książkę. Oprócz często wykorzystywanych metod, jak różnego rodzaju konkursy, wystawy, spotkania autorskie czy lekcje biblioteczne przedstawiła nowatorskie pomysły na pracę z młodym czytelnikiem. Duże zainteresowanie wzbudziły wśród nauczycieli pomysły na wykorzystanie technologii-informacyjno-komunikacyjnych w promocji czytelnictwa. Darmowe portale do tworzenia książeczek elektronicznych, interaktywnych plakatów, infografiki i filmów-Story Jumper, Photo Story, ToonDoo, Tagxedo to znakomite narzędzia, które warto poznać i stosować w swojej pracy.
Drugą część spotkania „Czytanie dla każdego-zaczytanego i opornego” poprowadziła Aneta Szadziewska, nauczyciel Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie, ambasador eTwinning regionu lubelskiego. Wśród przedstawionych form wspierania czytelnictwa znalazły się zagadnienia gier i grywalizacji, w tym propozycje planszowych i karcianych kier literackich oraz zachęcających do opowieści i pracy z poezją. Dużą część poświęciła pracy z narzędziami cyfrowymi wspierającymi sięganie po książkę. Przedstawiła związek pomiędzy czytaniem a programowaniem, zaprezentowała różne formy animacji poklatkowej – promocje książek, streszczenia lektur, animowane recenzje. Nowością dla większości słuchaczy okazały się propozycje
tworzenia mushupów, remiksu literackiego i funfiction. Trenerka zachęciła też do inspirowania i korzystania z oferty instytucji kultury , których priorytetem jest praca ze słowem, książką. Za przykład podała, m.in.: Dom Słów i Filię nr 30 – Galerię Książki w Lublinie. Na koniec zaprosiła do inspirowania się projektami czytelniczymi programu eTwinnnig i czytania bloga jej szkolnej biblioteki  http://g3-biblioteka.blogspot.com/

Przeprowadzona po zajęciach ewaluacja i indywidualne rozmowy z uczestnikami szkolenia pozwoliły wywnioskować, że spotkanie było inspirujące i zachęcające do wdrożenia nowych form pracy z czytelnikiem w szkole. Nauczyciele informowali, że czują niedosyt, a większość pomysłów była dla nich innowacyjna.

Obiecana prezentacja dla uczestników spotkania i każdego zainteresowanego:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz