wtorek, 7 czerwca 2016

Lublin-moje miasto!

    Już po raz siedemnasty Liga 910, czyli Gimnazjum nr 9 i nr 10 w Lublinie, zorganizowała miejski konkurs o Lublinie! Za rok konkurs osiągnie pełnoletność i wpisze się w obchody 700-lecia nadania praw miejskich miastu. Nasza szkoła systematycznie bierze w nim udział. Zdobywaliśmy nie raz pierwsze i drugie miejsca. Uczniów do konkursu przygotowuje pani Aneta Szadziewska lub pani Agnieszka Tkaczyk. Tym razem 6 czerwca 2016 roku szkołę na konkursie reprezentowała drużyna dwóch uczennic: Weronika Budzyńska z klasy IIIa i Agnieszka Łokaj z klasy IIA. Weronika dwa lata temu zdobyła w konkursie I miejsce, a Agnieszka w ubiegłym roku szkolnym zdobyła wyróżnienie. W tej edycji wzięło udział 12 gimnazjów lubelskich. Nasze gimnazjalistki nie przeszły do finału, ale otrzymały wyróżnienia, bo i tak są najlepsze pod kątem wiedzy o mieście w szkole. Otrzymały również nagrody : mapy, przewodniki, filmy. Finał konkursu odbył się w Trybunale Koronnym.           W jury konkursu zasiadali eksperci-znawcy historii i geografii miasta Lublin. Miłym akcentem świadczącym o prestiżu konkursu była wizyta przedstawiciela Rady Miasta Lublin i dyrektorów szkół. 
    Zadania konkursowe okazały się dla niektórych zaskoczeniem. W pierwszym etapie należało wykonać dziesięć zadań wykorzystując najnowszy folder o mieście Lublinie. Trzeba było wykazać się umiejętnością szukania informacji, jej selekcji i dość szybkiego czytania ze zrozumieniem. Naszej drużynie zabrakło nieco czasu. Z przyjemnością przyglądaliśmy się więc pracy finałowej 5.                   W drugim etapie uczniowie mieli wykazać się nie tylko wiedzą o mieście, ale i innymi umiejętnościami, jak: prezentacja osiedla, gdzie mieści się szkoła, której jest się reprezentantem, czy czytanie map-planów dawnego miasta i porównanie ze współczesnymi ulicami Lublina. 
     Mimo że nie odnieśliśmy wielkiego sukcesu to i tak warto konkurować w takim konkursie. Z pewnością wiedza o mieście, w którym się żyje bardzo się przyda, gdyż można być jego ambasadorem wśród Polaków, turystów, obcokrajowców, a przede wszystkim korzystać dla siebie z bogactwa kulturowego swojej małej ojczyzny.
         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz