Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.
Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów.
Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków, ale i kultur.
W naszej szkole w ramach upamiętnienia tego dnia zorganizowaliśmy mecz poetycki. Wzięły w nich udział klasy: 6D i 6F oraz 7A i 7D. Wytypowane drużyny klasowe przy wsparciu "kibiców", czyli kolegów i koleżanek z klas oraz w towarzystwie sędziów piłkarskich i kapitanów drużyn - nauczycieli, rozegrali mecze na słowa. Pierwsze zadanie polegało na odczytaniu wiersza Cz. Miłosza "Piosenka o końcu świata" w wybranej interpretacji: jako utwór grozy, komentarz na żywo z meczu lub zawodów sportowych lub jako utwór romantyczny. Ocenialiśmy artykulację, zgodność z wybraną interpretacją i ogólne wrażenie. Dodatkowo jury wzięło pod uwagę długość i siłę oklasków kibiców. Kolejne zadanie to odczytanie łamańców językowych, czyli wierszy w języku polskim, których deklamacja była ciekawym wyzwaniem. Czytaliśmy "Wierszyki łamiące język" i utwory z książki "Gimnastyka dla języka" Małgorzaty Strzałkowskiej. "Chrząszcz brzmi w trzcinie", "Grzeczna dama", "Pieśń zębów" wywołały dużo emocji, którym towarzyszyła zabawa. W tej konkurencji nauczyciele w roli kapitanów drużyn również reprezentowali klasy i czytali wiersze. W polu karnym poprzez deklamację bramki strzelali : pani Iwona Kozak, pani Ewa Osoba, pani Małgorzata Wiślicka i pan Marcin Detiuk. Zawodnicy mogli liczyć tez na duże wsparcie graczy rezerwowych, czyli klas. W kolejnych zadaniach brały udział wszyscy zawodnicy, a więc nie tylko główni rozgrywający mecz, ale i gracze rezerwowi. Zadanie polegało na odgadywaniu zagadek językowych. W wyświetlanych na ekranie rymowankach należało poprzestawiać litery, aby znaleźć odpowiedź. Drużyna, która nie podała odpowiedzi oddawała punkt walkowerem drużynie przeciwnej. W dogrywce klasy mogły zdobyć punkt dla swojej drużyny podczas quizu przygotowanego w aplikacji Kahoot. Quiz dotyczył zadań związanych z gramatyczną i ortograficzną poprawnością językową.
Podczas meczów panowała zdrowa rywalizacja, a wszyscy z pozytywnymi emocjami kibicowali swoim drużynom. Pierwszy mecz wygrała klasa 6D, a drugi 7D. Wszyscy uczestnicy meczu poetyckiego zostali nagrodzeniu pamiątkami, a reprezentanci klas gadżetami przydatnymi do nauki, w tym nauki języka ojczystego.
Mecz poetycki to inicjatywa pani Anety Szadziewskiej, pani Iwony Kozak i pani Ewy Osoby, które opracowały merytorycznie i technicznie jego przebieg.
Liczymy na kolejne rozgrywki i mecze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz