Definicja słownikowa mówi, że to utwór narracyjny większy od noweli i opowiadania, a krótszy od powieści. To najprostsza definicja! Można jeszcze dodać, że jest jednowątkowa, ma chronologiczny układ wydarzeń, luźne epizody, motywy opisowe, refleksje.
Opowieści znane były od zawsze i przekazywane były z ust do ust. Dotyczyły osobistych przeżyć, były bajkami, legendami, a czasem dotyczyły wydarzeń historycznych. W czasach współczesnych przechodzą swój renesans i coraz więcej osób tworzy opowieści, a nawet zajmuje się tym profesjonalnie wykonując zawód opowiadacza. Kto może nim zostać? Każdy, kto ma wyobraźnię, lubi opowiadać, dostrzega szczegóły i emocje w prostych i codziennych historiach życia. Opowieści można zapisywać, ale przede wszystkim opowiadać. Dlaczego? Bo każda opowiadana historia nie ginie, a ty stajesz się jej twórą i opiekunem!
Dzisiaj i ja Was zachęcam do tworzenia opowieści. Dlaczego?
- to sposób na ciekawe i twórcze spędzanie czasu w domu,
- oddech od zdalnej edukacji
- forma uczenia się, a głównie doskonalenia pisania i wypowiadania się
- sposób na rozwijanie swojej wyobraźni i szeroko rozumianej kreatywności
- rodzaj wyrażania siebie, swoich emocji
- sposób na odkrywanie w sobie potencjału intelektualnego, twórczego
- szansa na poznawanie swoich możliwości poprzez różne przedmioty i sytuacje, które nas otaczają
- rozwijanie talentu muzycznego, aktorskiego, teatralnego
Można długo jeszcze wymieniać zalety tworzenia opowieści...
Oto kilka podpowiedzi jak zostać opowiadaczem "amatorem" (może w przyszłości będziesz miał/a taki zawód?!):
1. PRZEDMIOT
Zerknij na jakiś przedmiot, który stoi obok ciebie albo pomyśl o takim przedmiocie, który jest dla ciebie ważny, ma dla ciebie wartość sentymentalną lub jest rodzinną pamiątką. Może będzie to zegar, serwetka, pióro, książka, a może zniszczone pudełko, stare zdjęcie lub zwykły zeszyt do języka polskiego. Teraz wypisz słowa-skojarzenia z nim związane i spróbuj "ubrać" je w zdania tak, aby niosły ze sobą jego historię, dostarczały emocji od wzruszeń po wybuch śmiechu i były pełne rozmyślań oraz kończyły się (może też rozpoczynały) konkretnym wydarzeniem, sytuacją. Nie wysilaj się na długą opowieść. Najważniejsze, aby skupiła uwagę odbiorcy, któremu będziesz ją opowiadać na głos lub napiszesz.
Jaki przedmiot wybierzesz?
2. ILUSTRACJA/FOTOGRAFIA
Inspiracją do tworzenia opowieści może być ilustracja lub zdjęcie. Znam ludzi, którzy tworzą opowieści oglądając pięknie wydany katalog z akcesoriami do łazienki! Możesz wybrać zdjęcie z gazety, ilustrację z książki, fotografię z kalendarza i dowolny obrazek, który przyciągnie twoją uwagę. Pomyśl o nim i zacznij tworzyć o nim swoją opowieść. Nadaj mu nowe znaczenie, historię i wymowę. Niech ilustracja stanie się inspiracją do wymyślania kolorowych opowieści pełnych barwnych wątków, psychologicznych analiz, własnych refleksji i odniesień do przeżyć osobistych lub kogoś bliskiego.
3. GRAJeśli lubisz gry to sięgnij po Story Cube albo Dixit. Grając z kimś na pewno będziesz zmotywowana/y do tego, aby twoje wątki, bohater były ciekawsze niż współgracza! Będziesz poprzez samomotywację dążył do tego, aby tworzyć własne opowieści ciekawsze niż innych, pełne zaskakujących wątków i emocji. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku nie tylko rywalizacja jest ważna, ale sens opowieści, logika wydarzeń i twórcza radość!
Gry do wydruku możesz pobrać tutaj: Story Cube i Dixit. Istnieje też aplikacja Story Cube: apka Story Cube
Własne kości opowieści możesz stworzyć w generatorze online:
https://www.imagineforest.com/blog/story-cubes-game/story-cubes-game (po angielsku, ale obrazkowo i prosto, a przy okazji uczysz się języka obcego)
lub tutaj: cube_creator
Tutaj obejrzysz film jak tworzyć kości opowieści w generatorze:
https://www.youtube.com/watch?v=sYqOMLFHqeU
4. INSPIRUJ SIĘ!
Warto podglądać pracę opowiadaczy i czerpać z ich doświadczeń, pracy.Możesz być uczestnikiem festiwali opowiadaczy lub odwiedzać i słuchać ich wirtualnie! W naszym mieście Lublin też istnieją opowiadacze! Możesz ich spotkać w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN i w Warsztatach Kultury. Najlepiej na początek poczytaj informacje o sztuce opowiadania
Katarzyna Jackowska-Eneumo
JarmarkJagiellonski
Karawana Opowieści
Beata Frankowska "Mądra"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz