wtorek, 5 października 2021

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole - relacja.

 Dzień Głośnego Czytania w naszej szkole trwał ... dwa dni😉😊👍! 28 i 29 września uczniowie SP nr 30 słuchali głośnego czytania wybranych przez nauczycieli i bibliotekarzy książek. 

    W klasie IV g wspólną lekturą była książka autorstwa Marcina Szczygielskiego pt. "Co jedzą czarownice? Powieść kucharska." To szósty tom przygód młodej czarownicy - Majki, pełna przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji.  I jednocześnie "pyszna" lektura, pełna prostych i sprawdzonych przepisów kulinarnych, które można gotować samodzielnie i rodzinnie. Dla smakoszy ... literatury!!!😉😊

Uczniowie klas siódmych: VIIi, VIIc, VIIf i VIIh wysłuchali fragmentów książki niemieckiej ilustratorki i autorki M.Badstuber pt. "Znam taki kraj, którego ty nie znasz ...", która zaprasza do zwiedzania aż 20 krajów, takich jak: Tajlandia, Francja, Rosja, Australia, Chiny ... I choć to książka dla młodszych dzieci, to wciągnęła także siódmoklasistów😉, którzy z zainteresowaniem i czasami rozbawieniem słuchali czytanego tekstu. Pani Anna Dębicka, nauczyciel geografii, wzbogacała przekaz książki barwnymi obrazami wyświetlanymi na ekranie i fachowym komentarzem, dotyczącym miejsc, o których mowa w książce 😊👍 Czytanie to najtańszy sposób na podróżowanie ... nawet dookoła świata 👍😉😊

Uczniowie klasy VIIh mieli okazję jednego dnia dwukrotnie uczestniczyć w akcji głośnego czytania. Za drugim razem nauczyciel bibliotekarz zaproponował uczniom wysłuchanie krótkiego opowiadania autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt.: "Miasteczko". Historia o niebiesko i brązowookich wzbudziła w uczniach ogromne emocje. Z ich wypowiedzi przebijał jeden przekaz - sprawy tolerancji i akceptacji odmienności są dla nich ważne i istotne. Opowiadanie pochodzi ze zbiorku "Wszystkie kolory świata". 

Uczniom klasy IIc przeczytano książkę Emmy Perry i Sharon Davey pt.: "Nie lubię książek. Koniec kropka". To zabawna opowieść o dziewczynce o imieniu Michalina, która nie lubiła czytać książek, a wciąż je otrzymywała, a to jako prezent urodzinowy, jako nagrodę lub tak po prostu bez okazji. Lektura tej krótkiej historii była także znakomitym przyczynkiem do rozmowy z dziećmi o tym, co nam daje czytanie, po co czytamy książki.

Dzieci z dwóch oddziałów przedszkolnych (0A i 0B)wysłuchały krótkiej opowieści autorstwa Thierry`ego Robberechta i Estelli Meens pt.: "Wielkie wstrętne kłamstwo". To historyjka o chłopcu, który nie przyznał się tacie do zbicia piłką kuchennego okna. Winę za ten czyn zrzucił na swoją młodszą siostrę, która za karę przez tydzień miała nie dostawać deseru. To kłamstwo ogromnie ciążyło chłopcu, dźwigał go na swoich plecach niczym ogromnego słonia. Ta książeczka w prosty sposób obrazuje małemu czytelnikowi, że kłamstwo nie jest przyjemną rzeczą i lepiej nie kłamać. Dodatkowym walorem opowieści są piękne ilustracje.

Uczniom klasy IIIe zaproponowano wysłuchanie fragmentu książki Marcina Szczygielskiego pt.: "Czarownica piętro niżej"Jest to pierwsza część  cyklu o przygodach Mai. Dziewczynka zmuszona jest spędzić  kilka tygodni wakacji u starszej krewnej, za którą Maja nie przepada. Naszej bohaterce wydaje się, że to będą bardzo nudne wakacje, ale rzeczywistość okazuje się zupełnie inna, niewiarygodna. Dzieje się, oj, dzieje! To książka, która wciąga i bawi do łez nie tylko małych czytelników! 

Książką, która ujęła serca klasy IIIb, III e i IIIg była lektura K.Applegate "Drzewo życzeń". Bohaterem książki jest dąb, który jest świadkiem wielu ludzkich historii, a raz do roku staje się drzewem spełniającym marzenia ludzi. Dąb jest też przyjacielem wielu zwierząt, które żyją w jego konarach i korze. Na tle opowieści drzewa rozgrywa się też niejedna historia ludzka, w tym tych, którzy od pokoleń mieszkają w pobliżu dębu, jak i nowych przybywających z odległych zakątków świata! Książka ukazuje, że przyroda bardzo potrzebna jest człowiekowi, a człowiek niekoniecznie potrzebny jest przyrodzie. 

Klasa VI b czytała również książkę napisaną przez Katherine Applegate. Tym razem to historia goryla mieszkającego w centrum handlowym. "Jedyny i niepowtarzalny Ivan" opowiada czytelnikom o sobie i swoich przyjaciołach-zwierzętach, które żyją poza środowiskiem naturalnym i ich zadaniem jest dostarczać ludziom rozrywki. Goryl nawet maluje obrazy, a jego właściciel na tym się wzbogaca. Książka jest nie tylko piękną i wzruszającą lekcją o zwierzętach, ale przede wszystkim lekcją dla każdego człowieka, która uświadomić ma, że zwierzęta mają swoje prawa i człowiek nie może decydować o ich życiu.

Klasa VIII g niechętnie przyjęła propozycję głośnego czytania, ale umówiliśmy się, że dadzą mi szansę i mogę czytać głośno pięć minut. Po ustalonym czasie klasa siedziała w ciszy, a zdecydowana większość skupiona była na opowiadaniu "Miasteczko" Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel z tomu "Wszystkie kolory świata". Tekst o tolerancji, podziałach, różnorodności kulturowej, prawach człowieka przyciągnął uwagę uczniów, a ich twarze i wyrysowane na nich emocje pokazywały jak mocno przeżywają czytaną historię. Po odczytaniu opowiadania pozostawiłam ich z własną refleksją na temat współczesnego świata i propozycją podyskutowania o tym w swoim gronie, z wychowawcą.

Klasom 1c,1f, 1g,2b, 3c, 4c, 4f, 7d, 8a, 8f zaproponowano różnorodne  książki dostosowane do poziomu edukacyjnego uczniów. Wśród czytanych tytułów znalazły się "Na co zachorował Cyrkiel", "Dziwne przypadki bajkopisarza", "Sznurkową historię", "Piastowskie orły", "Dziwne przypadki bajkopisarza", "Piórem i mieczem", "Bajki niebieskie".

    Dni głośnego czytania przebiegły w naszej szkole w przyjaznej i czytelniczej atmosferze. Nauczyciele bibliotekarze odwiedzili ponad  dwadzieścia klas, a inne klasy miały przyjemność wspólnie czytać głośno z wychowawcami i nauczycielami. W ten sposób rozpoczęliśmy akcję systematycznego czytania w klasach jako sposobu na reintegrację klas, uczenie uważności i rozmiłowywanie uczniów w czytaniu.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz