W ramach projektu Erasmus+ "Otwarci mimo ograniczeń" miałam przyjemność współorganizować wizytę nauczycieli w partnerskiej szkole w Portugalii i brać w niej udział. Podczas warsztatów pracowaliśmy nad uszczegółowieniem programu, wymienialiśmy się doświadczeniami, oglądaliśmy szkołę i rożne zajęcia. Jak przebiegała wizyta możecie poczytać na stronie naszej szkoły:
W ramach wizyty miałam ogromną przyjemność obejrzeć i poznać pracę bibliotek szkolnych. Odwiedziliśmy jedną szkołę, ale skupia się ona w kilku budynkach w różnych miejscach miasta Santarem. W obu placówkach biblioteka szkolna to jedno pomieszczenie, którego przestrzeń zagospodorawana jest na różne kąciki i w ten sposób stworzona jest przestrzeń na księgozbiór, miejsce do wypożyczeń, kącik do pracy nauczyciela oraz do pracy czytelników. W bibliotekach jest dość kolorowo, a w jednej na ścianie namalowany jest mural nawiązujący do "Małego Księcia". Obie mieszczą się w bardzo dostępnych miejscach w szkole, bo jedna na parterze przy wejściu do szkoły, a druga na pierwszym piętrze. Zaraz po wejściu na piętro otwarte są do niej szklane drzwi. I to wyróżnia biblioteki, bo drzwi są tam zawsze otwarte. Bywa, że pracę w bibliotece "wspiera" pracownik obsługi. W sytuacji, gdy nauczycielka-Risoleta Montez zajęta była pracą projektową przy wypożyczalni dyżurowała bardzo sympatyczna pani woźna. Starsi uczniowie sami mogą wypisywać blankiety wypożyczenia książki, bo nie ma tam komputerowego systemu obsługi biblioteki. Agendy są dobrze zaopatrzone w książki, w tym w lektury, nowości, a nawet czasopisma. W opracowaniu obowiązuje system UKD, a biblioteki gromadzą też książki w języku angielskim, płyty. Nauczyciele organizują różne projekty, w tym eTwinnning oraz prowadzą lekcje i kluby czytelnicze. Praca i zadania są podobne jak u nas, ale nie ma różnicy w liczbie godzin między nauczycielem bibliotekarzem, a nauczycielem przedmiotu. Każdy ma 22 godziny pracy i wszystkich obliguje 10-stopniowy poziom awansu. Zapraszam do śledzenia strony zaprzyjaźnionej biblioteki portugalskiej.
https://aeahbiblioteca.blogspot.com/2022/12/projeto-erasmus-limited-but-open-minded.html
Na bardziej szczegółową opowieść o bibliotece i projekcie zapraszam 30 stycznia podczas spotkania sieci współpracy "Dobre praktyki w bibliotece szkolnej". Szczegóły:
https://lscdn.pl/pl/form/1,Spotkania-doradcow-z-nauczycielami.html?sort=2&pid=4
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz