poniedziałek, 14 września 2015

10 lat programu eTwinning!

11 września wzięłam udział w Gali 10-lecia programu eTwinning w Warszawie. To dla mnie szczególne wydarzenie, bo już od 2010 roku jestem aktywnym nauczycielem w eTwinning, a ponadto już po raz trzeci otrzymałam nominację na Ambasadora regionalnego eTwinning. Tym bardziej była to dla mnie ważna uroczystość. eTwinning ma więc już 10 lat. Przez dekadę program rozwijał się, a Polska z roku na rok uzyskiwała coraz to lepsze wyniki w liczbie realizowanych projektów edukacyjnych w ramach tego programu, osiągnięciach szkół na tle krajowym i europejskim. W tym miejscu należy przypomnieć, że i nasza szkoła miała swój duży udział w sukcesach polskiego eTwinning. W 2011 roku nasz pierwszy w szkole i w bibliotece projekt eTwinning  "Bookraft" zdobył największą i zaszczytną nagrodę w Europie - I miejsce w konkursie europejskim eTwinning w kategorii 16-19 lat. eTwinning to wielka przygoda dla uczniów i nauczycieli. Wszyscy, którzy biorą udział w działaniach eTwinning, realizują projekty, szkolą się, poznają nowe narzędzia cyfrowe, podkreślają, że eTwinning rewolucjonizuje ich uczenie się i nauczanie. To ten program pozwala wielu otwierać się na na świat, uczy kreatywności, wspiera innowacyjne metody, ułatwia pokonywanie barier językowych i kulturowych, wzbogaca program nauczania i zawsze zapewnia mnóstwo zabawy!
Fot.M.Regulska
Gala 10-lecia miała miejsce w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Spotkanie prowadził redaktor TVP Marek Zając. Wydarzenie Honorowym Patronatem objęli Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Wzięło w niej udział ponad 100 nauczycieli z całej Polski, dyrektorów szkół, ludzi nauki, przyjaciół programu, którzy często oceniają projekty w konkursach oraz sponsorują nagrody w konkursach eTwinning. Konferencję otworzył dyrektor Programu Mirosław Marczewski witając wszystkich zgromadzonych, w tym przedstawicieli Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kuratoriów oświaty, członków zarządu FRSE i pracowników Fundacji.
 Fot. M.Regulska

Następnie głos zabrali pani minister Ewa Dudek i pani dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Monika Bończa-Tomaszewska.
Centralnym punktem spotkania był wykład dr hab. Jacka Pyżalskiego: „Co Internet zrobi(ł) z relacjami międzyludzkimi w szkole?”, podczas, którego profesor obalał mity na temat stosunku młodzieży do mediów społecznościowych i dehumanizacji przez Internet.
Najważniejszą częścią konferencji było wręczenie wyróżnień dla szkół, instytucji, osób, dzięki którym eTwinning rozwijał się z ogromnymi sukcesami. Wyróżnione szkoły poprzez międzynarodową współpracę w ramach eTwinning wdrażały innowacyjne metody nauczania stanowiąc tym samym dobry przykład dla innych placówek edukacyjnych. Wyróżnienie dyrektorom szkół , które otrzymały tytuł Top School of the Decade in Poland wręczyła pani minister Ewa Dudek i dyrektor FRSE Mirosław Marczewski. Były to przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie, m.in. z Zabrza, Zambrowa, Bogatyni, Dzierżoniowa.
Również praca ambasadorów eTwinning została doceniona. 10 z nich z rąk pani Ewy Dudek i pana Mirosława Marczewskiego otrzymało wyróżnienie Top Ambassador of the Decade in Poland eTwinning. Ich ogrom pracy w działaniach regionalnych, ale i o zasięgu krajowym, a nawet międzynarodowym, wkład w promowanie programu, zachęcanie nauczycieli do udziału w aktywnościach eTwinning, prowadzenie szkoleń, dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniami z innymi to jeden z filarów eTwinning. 
Fot. M.Regulska
Program eTwinning przez 10 lat swojej działalności cieszył się też wsparciem licznych przyjaciół, którzy wnieśli znaczący wkład w jego rozwój i sukces. Wśród 15 osób z regionu lubelskiego wyróżniono pana Mariusza Bodeńko - informatyka, programistę.
Szczególne podziękowania skierowano też do nieobecnych - uczniów i nauczycieli bez których program eTwinning nie miał by racji bytu. 
Nie obyło się też bez atrakcji kulturalnych i niespodzianek. Przerywnikiem podczas wręczania wyróżnień był koncert na saksofonie. Niespodzianki dla NNS - pracowników polskiej narodowej agencji programu eTwinning przygotowali ambasadorzy programu. Pierwszą był film o pracownikach eTwiining Polska, który w zabawny sposób pokazywał ich pracę, zaangażowanie  i współpracę z ambasadorami, ich różne role i sytuacje, które często stanowiły nie lada wyzwanie. Podczas filmu ambasadorzy okazali swój entuzjazm trabiąc i bijąc brawo.  Tuż po filmie na salę wjechał tort, ale zanim wszyscy zaczęli jego konsumpcję, na środek sali poproszono wszystkich pracowników NSS eTwinning Polska ( to bardzo niespotykany widok zobaczyć ich wszystkich razem) i wręczono im niespodzianki - maskotki sówki w kolorach eTwinning. Potem były jeszcze uściski, rozmowy i indywidualne spotkania. 
Fot.M.Regulska
Następnie każdy z zainteresowanych mógł odbyć spacer po Narodowym Instytucie Audiowizualnym, zapoznać się z profilem pracy instytucji i jego ofertą edukacyjną. 
Tak zakończyła się Gala 10-lecia eTwinning.

1 komentarz: