Jednym z zadań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest propozycja dla uczniów klas 5, aby stworzyli karty o bohaterach literackich z książek, które ostatnio zakupiono z programu. Można powiedzieć, że zadanie popularyzujące czytelnictwo ma charakter webquestu i do jego wykonania wystarczy:
- przeczytać książkę,
- wybrać ulubionego bohatera,
- zapoznać się z instrukcją cyfrowego generatora kart postaci,
- opracować cyfrowo kartę i ją pobrać, wydrukować lub przesłać do biblioteki.
Przedstawiam krok po kroku jak wykonać zadanie webquest:
Wprowadzenie: Drodzy uczniowie! W ostatnim czasie do szkolnej biblioteki zakupiono 367 książek, z czego duża część przeznaczona jest dla uczniów klas 4-8. Książki częściowo już trafiły w ręce czytelników, ale jeszcze wiele czeka na was. Do dyspozycji macie powieści detektywistyczne, przygodowe, obyczajowe i fantastyczne. Z pewnością każdy z Was znajdzie coś dla siebie, a wybrana lektura trafi do waszego zestawu "Ulubione książki" lub "Top 10 książek, które nastolatek powinien przeczytać". Zapraszam Was do poszukiwań i przeczytania nowej książki oraz stworzenia autorskiej karty do gry bohatera literackiego.
Zadanie: Waszym zadaniem będzie stworzenie karty do gry, której bohaterem będzie wybrana postać literacka. Zadanie wykonujecie indywidualnie. Przy jego realizacji będziecie korzystać z wybranej lektury i darmowego programu internetowego Generator kard postaci. Wszystkie karty posłużą Wam do klasowego grania w karcianą grę i przygotowania wystawy.
Proces:
1. Czytamy książkę i wybieramy ulubionego bohatera.
2. Zapoznajemy się z programem cardmaker.pythonanywhere.com/static/card/generator_postaci.html
(Instrukcja użycia generatora:
-Kliknij w pole Podstawowe i wpisz Tytuł-nazwę bohatera, np.: Mały Książkę, Rycerz, Wróżka
-Przypisz liczby do pól: Siła, Moc, Życie, Los (od 1 do 5)
-W polu Obszar startowy wpisz miejsce, gdzie żyje bohater lub rozgrywa się akcja książki, np. las, pustynia, podziemia
-Rozwiń pole Charakter i wybierz 1 z 3 opcji (jaki charakter ma twój książkowy bohater? Jest dobry, zły czy neutralny?)
-W polu Podstawka wybierz po rozwinięciu miejsce związane z bohaterem (będzie tam stał), np. las, miasto
-W polu Ramka wybierz kolor obramowania ramki
-Kliknij Wybierz plik i wstaw albo okładkę książki albo ilustrację bohatera (możesz pobrać z internetu z legalnych źródeł lub namalować swoją plastyczną wizję bohatera, sfotografować i wstawić!)
- Strzałki na niebieskich polach pozwalają przesuwać postać w różne strony
-Kliknij w zakładkę na górze Zdolności i w każdym polu opisz krótko specjalne zdolności bohatera; możesz tu dodać dodatkowe pola.
- Pobierz pracę klikając na górze po lewej stronie w niebieski pasek Pobierz
- Zapisaną pracę prześlij do biblioteki g3.biblioteka@op.pl lub wydrukuj i przekaż nauczycielowi bibliotekarzowi lub nauczycielowi języka polskiego
Oto przykład karty:
3. Tworzymy autorską cyfrową kartę bohatera książki i ją pobieramy, drukujemy.
4. Przeprowadzamy klasową literacką grę karcianą.
5. Organizujemy wystawę naszych karcianych bohaterów.
Źródła: cardmaker.pythonanywhere.com/static/card/generator_postaci.html i książki z biblioteki oraz strony wydawnictw, które wydały książki
Ewaluacja: 1 punkt za przeczytanie książki, 1 punkt za treść kart , 1 punkt za projektowanie karty w programie, 1 punkt za udział w akcji, 1 punkt za zaangażowanie w pracę oraz znalezienie dodatkowych źródeł, 1 punkt za udział w organizacji wystawy
Podsumowanie: Uczniowie zaprezentują książkę i swojego bohatera z karty na forum klasy. Każdy będzie mógł przyznać 3 uczniom po jednym punkcie za najlepszą prezentację i kartę. Uczniowie z największą ilością punktów zostaną nagrodzeni nowymi książkami. Klasa zagra w grę karcianą z wykorzystaniem kart stworzonych przez uczniów, a następnie wspólnie przygotuje wystawę obok biblioteki szkolnej z wykorzystaniem wykonanych prac jako promocja swoich zainteresowań czytelniczych i książek z programu czytelniczego.
Powodzenia!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz