Wesołych Świąt Bozego Narodzenia autorstwa ANETA SZADZIEWSKA
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
środa, 18 grudnia 2024
wtorek, 17 grudnia 2024
Bookcrossing w naszej szkole!
Dzięki inicjatywie Rady Rodziców pojawiła się w naszej szkole szafka bookcrossingu.
Bookcrossing polega na nieodpłatnym przekazywaniu książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych jak w naszej szkole, po to, by inni czytelnicy mogli je przeczytać i przekazać dalej. Bookcrossing to wspaniała forma popularyzowania książki i czytania oraz dawania książkom już przeczytanym drugiego życia. W myśl akcji książki nie lubią być więzione w domu i na półkach i chcą krążyć z rąk do rąk, by być czytane.
Idea bookcrossingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, a hasło „bookcrossing” trafiło do słownika w 2004 roku. Od roku 2004 „bookcrosserzy” w Polsce obchodzą w czerwcu Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.
Całą społeczność naszej szkoły zapraszamy do włączania się i korzystania z szafki bookcrossingu. Zachęcamy do dzielenia się książkami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z pewnością każdy posiada książki, z których wyrośliśmy, książki przeczytane i na które już nie mamy miejsca. Można je zostawić na półce i jednocześnie wybrać lekturę dla siebie. To doskonały sposób na rozwijanie pasji czytelniczych, dbałości o kulturę czytelniczą uczniów jako fundamentalnej umiejętności mądrego człowieka.
Informujemy, że w szkole planujemy kolejne wydarzenia wokół książek i czytania, których celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów i kształtowanie postaw społecznych, obywatelskich oraz ekologicznych. Pojawią się wymiany i kiermasze książek, loteria fantowa na rzecz biblioteki szkolnej. Pamiętając, że „Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych” będziemy wspierać rozwój uczniów korzystając z najlepszego narzędzia edukacyjnego i najwspanialszego wynalazku człowieka – książki.
Autor artykułu: Aneta Szadziewska
środa, 11 grudnia 2024
Książkowe prezenty od św. Mikołaja!
Mikołaj poprosił swoje pomocnice, aby dostarczyły uczniom klas pierwszych prezent – najpiękniejszy wynalazek człowieka, czyli książki.
Do rąk każdego ucznia klas pierwszych trafiła „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek, a w pakiecie znalazł się też prezent dla rodziców uczniów-broszura o tym, jak bardzo ważne jest wspólne czytanie z dziećmi, które buduje relacje społeczne i wpływa na zdrowie emocjonalne oraz psychiczne małego i dorosłego człowieka. Książka jest opowieścią o relacjach dzieci z dziadkami, pamiątkach rodzinnych i ich znaczeniu oraz wartościach rodzinnych historii.
Mikołajki mogły przekazać książki dzięki Instytutowi Książki w ramach kampanii „Mała Książka-Wielki Człowiek”. Akcja została przygotowana z myślą o wszystkich dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Dzięki przygotowanej specjalnie dla nich książce zapraszamy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Wnuczka_antykwariusza.pdf (7.00 MB)link otworzy się w nowej karcie
poniedziałek, 9 grudnia 2024
Święty Mikołaj stracił pracę!
wtorek, 3 grudnia 2024
Pierwszoklasiści w widowiskowy sposób dołączyli do grona czytelników!
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej.
Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już samodzielnie czytać. W tym roku nasi pierwszoklasiści odbyli swoją pierwszą przygodę biblioteczną pod koniec listopada.
W piątek 29.11.2023 r. odbyło się natomiast uroczyste „Pasowanie na czytelnika”. Na tę okoliczność zostało przygotowane przedstawienie „Spotkanie z wróżkami”. Uczniowie klas V zabrali swoich młodszych kolegów w świat bajek i baśni. Wróżki, w rolę których wcieliły się: Hanna Hetman, Nina Ławnikowicz oraz Laura Nocuń, testowały znajomość czytelniczą pierwszoklasistów. W role postaci z bajek wcielili się kolejno uczniowie: Alicja Pęcak – Królowa Śniegu, Hanna Piwińska – Czerwony Kapturek, Alicja Godlewska – wilk, Mikołaj Rączka – Kot w butach, Martyna Kancik - Pippi Langstrumpf, Filip Czerniec –Shrek, Jakub Krojec –Olaf, Franciszek Zamiejski – uczeń niedbający o książki. Uroczystość uświetnił występ Bartosza Chołoty, który zaśpiewał piosenkę „Witajcie w naszej bajce”. Pierwszoklasiści żywo uczestniczyli w zagadkach i zabawach związanych z książką, biblioteką oraz bajkami. Okazało się, że mali czytelnicy są bardzo dobrze przygotowani do korzystania z księgozbioru, znają dużo książek i wiedzą jak się z nimi obchodzić.
Wróżki uznały, że w tej sytuacji uczniowie mogą przystąpić do pasowania. Mali czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie, którego dokonała pani dyrektor Małgorzata Ostaszewicz.
Autor artykułu: Beata Sławacka
Autor zdjęć: Aneta Szadziewska