czwartek, 30 listopada 2017

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy, czyli o kilku pomysłach na gry literackie.

28 listopada 2017 roku w ZSChiPS im. gen. Franciszka Kleeberga odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału TNBSP w Lublinie, którego również my jesteśmy członkiniami. Spotkanie poprowadziła pani Joanna Tarasiewicz – Kierownik Działu Wspomagania Edukacji i Promocji Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie.
Za pomocą bardzo ciekawej prezentacji „Bibliotekarz w świecie gier” przybliżyła historię gier planszowych, cechy wyróżniające gry oraz wiele ciekawostek dotyczących świata gier. Zwróciła uwagę na dorobek Polaków w tworzeniu gier, wspomniała o słownictwie z gier wykorzystywanym w języku polskim oraz zaprezentowała wartościowe gry oparte na literaturze, jak „Hobbit”, „Świat dysku”, „Studium w Szmaragdzie”. Zaprezentowała też popularne gry karciane, jak „Dixit” i „Story Cubes” oraz gry symulacyjne i operacyjne. Po prezentacji prowadząca zaprezentowała kilka gier planszowych stworzonych przez uczniów w ramach ogólnopolskiego konkursu. Nauczyciele mogli podziwiać gry fachowo wykonane pod względem plastycznym i merytorycznym stworzone na bazie książek „Kubuś Puchatek”, „Harry Potter”, „Zaczarowana zagroda”.
W ramach dzielenia się wiedzą na temat praktycznego tworzenia i stosowania gier literackich w pracy z uczniem podzieliłyśmy się swoimi pomysłami. Zaprezentowałyśmy kilka gier stworzonych do celów edukacyjnych samodzielnie i z uczniami. Pani Ewa Osoba zaprezentowała gry: „Literackie domino”, „Literacki Piotruś” oraz dwie gry stworzone w ramach projektu edukacyjnego „Zafiksowani na czytanie” – jedna oparta na książce „Rywalki” i druga z wiedzy ogólnej o lekturach i popularnych wśród gimnazjalistów powieściach. Pani Aneta Szadziewska omówiła zasady gry „Książkobranie” opartej na grze „Grzybobranie” oraz „Walentynki literackie”. Wspomniała też o tworzonych literackich grach „Book Bingo” i „Dobble Book”. Była to dla nas też okazja, aby zachęcić nauczycielki do udziału w konkursie z okazji Światowego Dnia Książki, w którym w kategorii plastycznej zadaniem będzie przygotowanie gry planszowej.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz