W ramach kolejnej akcji popularyzujacej czytelnictwo i konkurs Fundacji Nowoczesna Polska #cojaczytam uczniowie tworzą w szkolnej bibliotece "Literacki dywan typograficzny". Zadaniem czytelników jest wypisywanie tytułów ksiażek według określonych zasad. Mogą to być ksiażki przeczytane, znane i mniej znane uczniom, ulubione bądź wybrane do wypożyczenia ze szkolnej biblioteki.
Tytuły zapełniają bardzo długą rolkę papieru, która po odpowiednim ułożeniu stworzy dywan literacki. Praca wykonana w bibliotece przez i dla fanów czytania będzie nie tylko promocją książek, ale i wizytówką uczniów - młodych oczytanych ludzi. W ten sposób powstaje też lista książek wartych przeczytania i takich, po które chętnie sięgają uczniowie. Zadanie jest nieco utrudnione, gdyż "literacki dywan" tworzymy według okreslonych zasad.
Zasady wpisywania tytułów:
1. Tytuły piszemy wielkimi, drukowanymi literami tak, aby było to staranne, czytelne i estetyczne pismo. W ten sposób ćwiczymy kaligrafię, a inni czytelnicy z łatwością odczytują nowe tytuły lub rozpoznają już im znane.
2. Każdy tytuł piszemy innym kolorem. Rozróżnienie ułatwi odczytywanie "dywanu", podkreśli różnorodność i ilość tytułów oraz nada plastyczny wyraz pracy.
3. Ostatnia litera tytułu jest pierwszą literą kolejnego. Zadanie jest utrudnieniem, ale zachęca do poszukiwań książek w bibliotece i rozmów o książkach.
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz