czwartek, 11 października 2018

PoczytajMY, czyli jak pracują uczniowie z grupy wolontariatu czytelniczego.


Tradycją naszej biblioteki jest tzw. wolontariat czytelniczy. Historia sięga początku XXI wieku i powstania gimnazjów kiedy to grupa dziewcząt z Gimnazjum nr 3 w Lublinie z wielkim zaangażowaniem przystąpiła do programu "Poczytaj mi, przyjacielu" Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przez program i wolontariat czytelniczy przewinęło się dziesiątki gimnazjalistów, którzy prowadzili systematyczne spotkania czytelniczo-integracyjne z maluchami z pobliskich przedszkoli. Warto podkreślić, że w grupie czytających i prowadzących zajęcia bywali też chłopcy.                                                                                                                                                                                    W ubiegłym roku szkolnym kontynuowaliśmy nasze spotkania już jako Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie. Zmiana nastąpiła również w grupie odbiorców, bo gimnazjaliści czytali dzieciom ze szkolnej świetlicy. 
Więcej o poprzedniach edycjach można poczytać w zakładce: http://g3-biblioteka.blogspot.com/p/czytelniczy-wolontariat.html
 W bieżacym roku szkolnym grupa uczniów chętnych do organizacji zajęć czytelniczych dla młodszych to uczniowie klas VI, VII, VIII i gimnazjum. Nasz grafik spotkań jest maksymalnie wypełniony i dostosowany do planu lekcji uczniów i świetlic. W pięciu grupach czytających wolontariuszy jest kilkanaście uczennic, które w wolnym czasie odwiedzają młodsze dzieci i czytają nowe, nagradzane i wartościowe książki dla najmłodszych. Uczniowie przygotowują zajęcia pod opieką nauczyciela bibliotekarza w ramach programu "PoczytajMY" Centrum Edukacji Obywatelskiej. Za nami już spotkania o tym , jak i co czytać dzieciom oraz pierwsze spotkania z uczniami klas młodszych i zerówkami. Nasze relacje będziemy systematycznie przedstawiać w zakładce Czytelniczy wolontariat i przekazywać do koordynatora programu "PoczytajMy". 
Poniżej prezentujemy informacje na temat programu "PoczytajMy". Tekst pochodzi ze strony CEO.
Czym jest program ,,PoczytajMy”?
W ramach programu młodzi ludzie przy wsparciu dorosłych opiekunów tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, świetlic lub domów dziecka. Wspólne czytanie książek jest szansą do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych oraz poznania swojej okolicy – jej przyrody, historii, legend z nią związanych.
Ale wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, tańczą, śpiewają, przygotowują inscenizacje teatralne, a także uczą!
Do programu zapraszamy uczniów już od IV klasy podstawowej, aby czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom!
Dlaczego warto się wziąć udział w programie?
  • Wspiera rozwój dzieci: głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata.
  • Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi.
  • Kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi.       
  • Pozwala na rozwijanie umiejętności przydatnych młodzieży w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie.
  • Umożliwia dzieciom i młodzieży lepsze poznanie okolicy, w której żyją na co dzień.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz