Nagroda została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację "Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra. Jest przyznawana co roku żyjącemu polskiemu autorowi za wyróżniającą się podobnymi cechami książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Od 2004 roku rolę organizatora nagrody przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu. http://mbp-oswiecim.pl/oferta/nagroda-literacka/
Lista książek nagrodzonych tym wyróżnieniem jest długa. Książki znajdują się też w większości w naszej szkolnej bibliotece. Duża ich część skierowana jest do młodszych czytelników, a my postanowiliśmy się skupić na tych, które mogą przeczytać starsi uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Z listy wybraliśmy dostępne w bibliotece powieści: M.Szczygielski "Teatr niewidzialnych dzieci", E.Kiereś "Haczyk" oraz B.Kosmowskiej "Sezon na zielone kasztany". Niektórzy czytelnicy wybrali te lektury do przeczytania, a najbardziej twórczą i aktualną ze wzgledu na treść okazały się opowiadania pani B. Kosmowskiej. Postanowiliśmy skupić nasze działania promujące książki na tym tytule i wziąć udział w ogólnopolskim konkursie "Kanon dziś". Liczymy na to, że chociaż wybrane opowiadania będą wybrane jako lektura uzupełniająca dla młodzieży i będzie omawiana w spoób nietuzinkowy, a wyzwalający różnorodną twórczość uczniów. Drugi powód dlaczego wybraliśmy tę książkę to uniwersalne, aktualne tematy, które przedstawia autorka w kolejnych opowiadaniach.
Jak wygląda nasza kampania promującą "Sezon na zielone kasztany"? Oto wybrane propozycje:
1. Szkolny performance oparty na wybranych opowiadaniach z książki B.Kosmowskiej "Sezon na zielone kasztany".
Patrz:http://g3-biblioteka.blogspot.com/2018/10/performance-sezon-na-zielone-kasztany.html
Patrz:http://g3-biblioteka.blogspot.com/2018/10/performance-sezon-na-zielone-kasztany.html
2. Film ze szkolnego performance - montaż i publikacja na You Tube.
3. Przygotowanie i rozdawanie ulotek o bohaterach opowiadań.
4. Opracowanie propozycji warsztatów, lekcji, spotkania opartego na opowiadaniu "Warsztaty z miłości." (zawarty w Sutori - patrz niżej)
5. Przygotowanie Sutori - tekstowo - obrazowej "bibliografii" cyfrowej o pani Barbarze Kosmowskiej i książce "Sezon na zielone kasztany" jako zachęty dla uczniów i nauczycieli do poznania sylwetki autorki, jej twórczości, a zwłaszcza opowiadań "Sezon na zielone kasztany".
Sezon na zielone kasztany
Sezon na zielone kasztany
6. Popplet - cyfrowa mapa myśli o opowiadaniach "Sezon na zielone kasztany".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz