Projekt "Otwarci mimo ograniczeń" projektem, ale nie byłabym sobą, gdybym nie doceniła roli biblioteki szkolnej w projekcie Erasmus+, jak i nie zajrzała do miejsc w czasie pobytu w Portugalii, w których książka jest ich głównym elementem pracy, wystroju i produktem do kupienia.
Biblioteka w szkole partnerskiej w Santarém znajduje się w centrum szkoły i prowadzą do niej szklane i zawsze otwarte drzwi. To tutaj odbywały się warsztaty projektowe, w tym integracyjne i plastyczne.
Nowości i książki do projektów i pracy nauczycieli bibliotekarzy prezentowane są na recyklingowym regale. Jest też regał na przybory plastyczne.
W Obidos-dawnej wiosce, a obecnie małej, uroczej osadzie trwał festiwal literatury! Miasteczko zwane jest miastem literatury! To przyjemne uczucie, gdy witały nas książki, wystawy w różnych miejscach miasteczka. Dzięki uczniom z Portugalii poznaliśmy najpopularniejszą książkę dla młodszych uczniów i wyszperaliśmy wydania portugalskie książek, które znamy w Polsce, w tym mojego ulubionego pisarza Oliver Jeffers.
Odwiedziliśmy też ciekawą wystawę dedykowaną poetom świata, którzy zginęli w wojnach. Kilka nazwisk było mi znanych. W tym samym miejscu wystrój z dawnych ksiąg zdobił portugalski dom, w którym przy klientach wytwarza się przysmak bakalau. Natknęliśmy się również tutaj na koncert skrzypcowy. Cóż za nietypowe połączenie elementów kultury portugalskiej!
Idąc dalej zajrzeliśmy do dawnego kościoła, w którym mieści się księgarnia. Nie mogłam oprzeć się zakładkom, które księgarz zapakował w gazetowy papier! Lubię ten gazetowy recykling na południu Europy!
W Santarém koleżanka bibliotekarka pokazała mi lokalną księgarenkę. To mały lokal, ale przyjazny oczom i duszy czytelnika. Już na ulicy patrzy na nas z okna księgarni prawdziwy kot, a w środku jest jak w lesie. l chociaż uczeń Bruno (wszechwiedzący:)) twierdził, że pracuje tam czarownica to nawet podoba mi się to określenie, bo my „ludzie od książek” naprawdę potrafimy czarować za pomocą mocy książki!;)
l jeszcze jedną ciekawostkę książkową poznałam w Santarém. W dawnym gotyckim kościele św. Klary znajduje się kaplica św.Krzysztofa. Podobno za czasów św. Antoniego znajdowała się tu biblioteka, gdzie duchowni udostępniali książki. Tak tabliczkę informacyjną przetłumaczył z portugalskiego uczeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz