Rozpoczyna się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2016, a najbliższy tydzień to Tydzień Zakazanych Książek. Wydarzenie (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związane z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.
Obchody tygodnia co roku organizowane są przez American Library Association. Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.
Tydzień Zakazanych Książek to nie tylko akcja uświadamiająca, ale i okazja do zainteresowania ciekawymi historiami książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej.Oto nasze propozycje na ten tydzień:
1. Zapoznanie się z dostępnymi w
bibliotece „zakazanymi” dziełami z Indeksu Ksiąg Zakazanych (łac. Index
librorum prohibitorum) poprzez palone na stosach książki przez niemieckich
nazistów w latach 30-tych XX wieku oraz sowiecki totalitaryzm i cenzurę
komunistyczną działającą w Polsce powojennej w formie wystawy z informacjami dlaczego dane dzieło znalazło się w Indeksie ksiąg zakazanych i cytatami z książek.
2. Czytanie Zakazanych Fragmentów
Zakazanych Książek.
3. Foto sesja dla zainteresowanych „Pod żadnym pozorem nie czytaj tej książki!” - akcja viralowa przedstawiająca czytelników z książkami zakazanymi.
3. Foto sesja dla zainteresowanych „Pod żadnym pozorem nie czytaj tej książki!” - akcja viralowa przedstawiająca czytelników z książkami zakazanymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz