piątek, 15 grudnia 2017

Książkowe mapy podróży klasy IIIC.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju klasa IIIC gimnazjum przystąpiła do udziału w projekcie zatytułowanym "Książkowe mapy podróży". Uczniowie pod opieką nauczyciela bibliotekarza - p.A.Szadziewskiej i wychowawcy - p.A.Dębickiej przygotowali plastyczne mapy na bazie książek z działu literatury podróżniczej. Na lekcji wychowawczej gimnazjaliści wzięli udział w grach, które nie tylko sprawdzały ich wiedzę geograficzną, ale pozwoliły na stworzenie zespołów zadaniowych zgodnie z dokonanym przez uczniów wyborem kontynentów, którymi najbardziej są zainteresowani. Następnie otrzymali wskazówki jak czytać i pracować z książką podróżniczą, aby przygotować na ich podstawie ciekawą mapę. Każda z grup otrzymała inną książę. Były to relacje z podróży, dzienniki, wspomnienia, a nawet eseje. Tego typu literatura nie zawsze jest łatwa w odbiorze dla młodego czytelnika. Dlatego uczniowie mieli ułatwione zadanie i mogli czytać książkę fragmentarycznie. Pierwsza osoba z zespołu, która zaczęła czytać książkę miała opowiedzieć o przeczytanym fragmencie kolegom z grupy. Kolejna osoba czytała następne rozdziały i znowu opowiedziała pozostałym. W ten sposób książka została przeczytana, a ponadto zintegrowała grupę, przyczyniła się do wspólnych rozmów, zainspirowała do tworzenia i dzielenia się pomysłami. Na przygotowanie pracy uczniowie mieli około dwóch miesięcy. Dodatkowo każdy z uczniów otrzymał wskazówki pomocne przy tworzeniu mapy. Oto one:
1. Mapę twórz na dużym arkuszu kartonu!
2. Pamiętaj o cechach dobrej mapy (legenda, skala, kolory, nazwy,…). Być może ktoś wyruszy z tą mapą w podróż i dzięki Tobie nie zgubi się!;)
3. Dodaj koniecznie do mapy własne „gadżety” wyróżniające Twoją mapę:
ciekawostki (dotyczące miejsca, ludzi, geografii, przyrody, kultury,…),obrazki, np. oznacz najfajniejsze miejsce, otaguj i wpisz linki do ciekawych miejsc (nie wikipedia!!!), wyróżniaj napisy miejsc, nazwy,…, dodawaj otwierające się okienka z informacjami, kolorowe dodatki (flagi, herby,…)
4. Dbaj o estetykę! Używaj grafiki, clipartów z Internetu, stosuj kolory, rysuj, maluj. Jeśli Twoje pismo ręczne jest mało czytelne pisz na komputerze i drukuj.
5. Na mapie ujmij dane o grupie wyruszającej w podróż, np.: dołączcie wasze zdjęcie lub zbiorowy portret (szkic, fotografia, rysunek, avatary)
6. Baw się tworzeniem i pokaż to, co najciekawsze w książce w twoim odczuciu. Wskazówki:
Co zabierasz w podróż? (Zrób listę niezbędnych rzeczy w Twoim bagażu – walizce czy plecaku?)
Jakie pamiątki przywieziesz z podróży?
Co ciekawego jadłeś? Podaj listę ciekawych potraw (tych niezjadliwych i pysznych).
Opisz albo narysuj najbardziej fantastyczny dzień podczas podróży.
Stwórz miejsce na zapisanie i narysowanie przygody, jaka ci się przytrafiła w podróży.
Co ciekawego widziałeś (w muzeum, na ulicy, w lesie, w górach, park krajobrazowy, …)?
Lista rzeczy ekstremalnych.
Słowa i słówka w języku kraju, który poznajesz przez książkę (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję)
Przygotuj krzyżówkę lub inną rozrywkę nawiązującą do podróży.
 Mapa na podstawie książki Beth Weathers "Everest: na pewną śmierć". 
Mapa - plakat na podstawie "Ekspedycja: historia mojej miłości" Bea Uusma.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz