czwartek, 7 listopada 2019

Wyobraź sobie...

   Za nami Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Z okazji tego wydarzenia w naszej bibliotece przez cały październik nauczyciele bibliotekarze organizowali różnorodne działania skierowane do wszystkich klas. Każdego dnia bibliotekę odwiedzała rekordowa liczba czytelników i nawet ci, którzy niezbyt często sięgają po książkę i czytają, znaleźli coś dla siebie. W kalendarzu pracy biblioteki zaplanowano i zrealizowano 30 lekcji, w których wzięło udział około 700 uczniów. W lekcjach uczestniczyły klasy 4A,5A,5C,5G,5H,5E,6A,6B,6C,6D,7A,7B,7C,7D,7E,8A,8B,8C. Celem lekcji było rozwijanie kompetencji czytelniczych, językowych i cyfrowych uczniów oraz umiejętności społecznych i kreatywności. Kreatywne pisanie, ćwiczenia na bazie ilustracji i słów, tworzenie poezji, zajęcia z aplikacjami i kodowaniem sprzyjały budowaniu przyjaznej atmosfery lekcji w bibliotece i angażowały wszystkich uczniów do aktywności w różnych sferach. Na kilkugodzinnym cyklicznym spotkaniu "czytać można wszędzie" gościły dzieci ze świetlicy, a klasy 3A, 3C i 3E brały udział w wyjątkowej wystawie ilustracji książkowej "Peek a Book". W klasach młodszych: 1A i 3F przeprowadzona została też lekcja "Bajkowe zawody". Nie zabrakło też kreatywnych ćwiczeń, które każdy uczeń mógł rozwiązywać na korytarzu szkoły. W trakcie wizyt w bibliotece uczniowie mieli też okazję przeobrazić się w pisarzy i na dużym kartonie tworzyć zakończenie historyjki z wątkiem kryminalnym "Gdzie jest Bulla?". W twórcze opowiadanie bawili się uczniowie klasy 4A,5B,5H i 6B. Przygotowano także Kącik łamigłówek, w którym chętni uczniowie mogli rozwiązywać rebusy, czytać ze zrozumieniem zaszyfrowane teksty lub odczytać zakodowane hasła. Najbardziej wytrwali "rozwiązywacze" w nagrodę otrzymywali numery wybranych czasopism dla dzieci i młodzieży. 
  Ten szczególny miesiąc był też okazją do tradycyjnego już klasowego wypożyczania. Taka forma zachęcania do czytania to okazja do zaprezentowania nowości wydawniczych i ich wypożyczenia. Zaoferowane uczniom książki zostały zakupione do biblioteki na Warszawskich Targach Książki. Najciekawsze pozycje wyeksponowano w czytelni w specjalnie udekorowanych miejscach. Inne propozycje wyeksponowano na korytarzu szkoły. Wypożyczenia dają możliwość podjęcia dyskusji z uczniami o tym, że wiele jest ważnych tematów w literaturze, które dotyczą współczesnych młodych ludzi i jakie są sposoby, aby polubić czytanie i czytać dla przyjemności w dobie cyfryzacji. Podczas klasowych wypożyczeń udostępniono aż 1439 książek uczniom. Z klasowych wypożyczeń skorzystały klasy drugie (od A do G), klasy trzecie (od A do F), 4A i 4B oraz 5A,5B,5C,5G,5H,5I,6A,6B,6C,6D,7A,7B,7C,7D,7E,8A,8B,8C.
    Wszystkie działania powstały z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy we współpracy z nauczycielami przedmiotów i wychowawcami. Wszystkim zaangażowanym w przebieg MMBS 2019 nauczycielom serdecznie dziękujemy. Były to: pani Iwona Kozak, pani Stella Korszla, pani Kamila Łukjan, pani Magdalena Bystrek, pani Barbara Kosmala, pan Wojciech Pojęta, pani Anna Kasprzyk, pani Iwona Gabryel, pani Izabela Litwin, pani Nina Bielak. 
  Przed nami listopad, a w bibliotece szkolnej dalej jakby trwało święto! Już za nami Dzień Postaci z Bajek, patriotyczny listopad, kolejny odcinek "Czytać można wszędzie" i rozpoczynamy projekty współpracy międzynarodowej eTwinning. Nieustannie promujemy czytelnictwo i zapraszamy po nowości czytelnicze oraz do udziału w konkursie Empik "Tysiąc powodów by czytać", w którym możemy wygrać aż 1000 książek do szkolnej biblioteki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz