czwartek, 3 listopada 2022

Czy można czytać wystawę?

     W październiku w ramach MMBS gościliśmy w szkolnej bibliotece wyjątkową wystawę. Była to wystawa wieloformatowych ilustracji pochodzących z książki "Którędy do Yellowstone?" Aleksandry i  i Mizielińskich. Mogliśmy ją gościć dzięki współpracy z wydawnictwem Dwie Siostry. Wydarzenie miało charakter edukacyjny i poświęcone było unikatowej książce obrazkowej- wiele razy nagradzanemu na świecie komiksowi, który trafił w Polsce na listę szkolnych lektur. 

    Wystawę nie tylko obejrzeli, ale i "czytali" uczniowie klasy IIIa, IIIb, IIIc, IIId, IIIe. Klasy wraz z wychowawcami odwiedziły czytelnię, gdzie razem z bohaterami książki wędrowały po różnych parkach narodowych. Uczniowie na rozgrzewkę otrzymali zadanie "poczytania" ilustracji i znalezienia odpowiedzi na wylosowane pytania indywidualne. Można było wspierać się już wiedzą nabytą, szukać podpowiedzi i wsparcia u koleżanek i kolegów. Następnie pani Aneta Szadziewska zdradziła uczniom kilka ciekawostek o książce, przedstawiła głównych bohaterów i zachęciła do wspólnej podróży.                 Z Puszczy Białowieskiej razem z żubrem Kubą i wiewiórką Ulą polecieliśmy do Parku Narodowego Yellowstone. Szukaliśmy wspólnych cech tych dwóch parków. Potem przenieśliśmy się nieco na południe do Amazonii, aby znaleźć odpowiedź na pytanie o mrówkach grzybiarkach. Następnym punktem naszej podróży był Biegun Północny. Tam zatrzymaliśmy się w stacji badawczej, aby poobserwować zorzę polarną. Ponieważ było nam bardzo zimno wyruszyliśmy do Afryki. Na pustyni Namib odbyliśmy kąpiel w czerwonym piasku w towarzystwie pawiana. Razem z innymi zwierzętami pustynnymi musieliśmy się schłodzić nurkując głęboko w piasku, aby za chwilę przenieść się do Azji. Tam spotkaliśmy pandy, które całe dnie spędzały jedząc bambusy. Stamtąd już całkiem blisko było już do krainy nielotów w okolicach Nowej Zelandii. Dowiedzieliśmy się, że Park Narodowy Fiordland jest skupiskiem największej ilości nielotów na świecie. Na koniec naszej wędrówki uczniowie mogli podzielić się zdobytą informacją, która była dla nich istotna, a nie pojawiła się podczas wspólnej podróży dzięki wystawie. Na zakończenie uczniowie dostali trzy zagadki - pytania, na które już sami mieli znaleźć odpowiedzi i dostarczyć je do biblioteki szkolnej. 

- Czy w Polsce występują pustynie?

- Jaki park narodowy znajduje się najbliżej Lublina?

- Czy w Polsce żyją bizony?

Już otrzymujemy odpowiedzi, a więc pora na wyróżnienie uczniów, którzy potrafili znaleźć prawidłowe i wyczerpujące odpowiedzi. Są to:

O.Walenda z klasy 3e

J.Rój z klasy 3b

R.Szpanbruker z klasy 3b


Zielona Niebieska i Żółta Płaska Grafika Rzeźba Terenu Geografia Edukacja Prezentacja autorstwa ANETA SZADZIEWSKA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz