czwartek, 30 marca 2023

Polsko-portugalskie warsztaty kulinarne

Od października 2022 roku w naszej szkole trwa projekt międzynarodowy Erasmus+ zatytułowany "Limited but opened minded". Główne cele tego polsko-portugalskiego przedsięwzięcia to m.in.  pokonywanie własnych ograniczeń, integracja grupy rówieśniczej, podnoszenie kompetencji językowych, budowanie otwartości na inne kultury, promowanie postaw proekologicznych, przełamywanie barier  wywołanych przez pandemię Covid 19 poprzez kontakt z naturą, aktywność fizyczną oraz zdrowy styl życia.
W ramach realizacji projektu, w  bieżącym tygodniu tj. od 26 do 31 marca gościmy w Polsce, Lublinie i w naszej szkole😊 grupę uczniów z Portugalii wraz z opiekunami. Program wizyty jest bogaty w różnorodne wydarzenia: spotkania, wizyty, zajęcia sportowe i relaksujące, spacery i wycieczki, gry i zabawy, warsztaty, również ... kulinarne 😉😊  Warsztaty te odbyły się w szkolnej profesjonalnie wyposażonej pracowni kulinarnej i  pod okiem Pani z biblioteki 😊👍 Uczniowie przygotowywali danie regionalne - lubelski cebularz oraz pyszny i zdrowy deser - jabłka po owsianą kruszonką 😋 Młodzi kucharze nie tylko samodzielnie przygotowywali w/w potrawy, podnosząc swoje umiejętności piekarzy i cukierników i  poznając nowe przepisy. Przede wszystkim jednak rozwinęli w sobie pasję gotowania, bo jak stwierdził Georg Bernard Shaw „Nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia”.😉 A wszystko to w przyjemnej atmosferze niemal rodzinnego spotkania miłośników dobrej kuchni zakończonego wspólną degustacją.😊😋👍










Boćki przyleciały ...

 

Wszyscy oczekujemy przyjścia wiosny 😉😊 "[...] A ona przyszła pieszo - już kwiaty z nią się śpieszą, już trawy przed nią rosną i szumią: "Witaj wiosno!" 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, a z nią przyleciały do oddziału przedszkolnego 0B ... bociany 😉😊 A stało się to za sprawą Pani z biblioteki 😉😊, która opracowała i przeprowadziła zajęcia czytelnicze z Przedszkolakami👍💗 Cytowany powyżej wiersz Jana Brzechwy pt. "Przyjście wiosny" rozpoczął zajęcia, wywołując rozmowę na temat zwiastunów wiosny. Główny temat tych wiosennych zajęć pozostawał jednak nadal tajemnicą😉 ukrytą na planszy pod czarnymi kartkami. By je odkryć trzeba było odgadnąć aż dziewięć rymowanych, również wiosennych zagadek 😉😊 👍 Odgadnięcie każdej z nich zbliżało nas do przewodniego tematu zajęć - BOCIAN. Po zgaduj-zgaduli połączonej ze stopniowym odkrywaniem obrazka bociana przyszedł czas na wysłuchanie kolejnego wiersza  pt. "Boćki i żabki" autorstwa B.S.Kossuth (21 marca to również Światowy Dzień Poezji😊👍💚) i wspólną rozmowę o bocianach, ich wyglądzie, charakterystycznych cechach i zwyczajach. Czy wiecie, że Polska jest jednym z krajów o największej liczebności tego gatunku!!! A średnia długość ciała bociana wraz z ogonem wynosi aż 108 cm, a rozpiętość skrzydeł aż 205 cm!!! Bocian to gatunek chroniony!!! 

Kolejnym elementem zajęć była zabawa ruchowa do wiersza "Boćki i żabki" - Przedszkolaki podzielone na dwie grupy: boćki i żabki powtarzały gesty nauczyciela "interpretując" ruchami, gestami i mimiką tekst wiersza. Zabawie nie było końca ... Dzieci naśladując bociany  klekotały, szumiały skrzydłami, chodziły i brodziły po łące, a udając przestraszone żabki uciekały do wody hyc, hyc, hyc ... 😉😃 Punktem kulminacyjnym zajęć była praca plastyczna przedstawiająca bociany w gnieździe wykonana z płatków plastycznych i kolorowego papieru ( https://www.urwiswakcji.pl/2021/04/bociany.htmlA potem jeszcze - na prośbę dzieci i pani Wioli i pani Agnieszki - dwukrotna "powtórka" zabawy ruchowej 😉😊👍

PS. Dziękuję Paniom W. Matyjasek i A.Dąbek za uczestnictwo w zajęciach i udzielone wsparcie :-))))

Boćki przyleciały ... autorstwa Ewa Osoba

środa, 29 marca 2023

SUPERBOHATERKI-warsztaty z okazji Dnia Kobiet w kl.Va i IIIa

    SUPERBOHATERKI to warsztaty Fundacji Kosmos dla Dziewczynek (https://kosmosdladziewczynek.pl/superbohaterki), podczas których uczniom prezentowane są życiorysy znaczących Polek, kobiet niezwykłych, odważnych, bohaterskich, pracowitych i wybitnych. Uczniowie nie tylko poznają wybrane postacie, ich unikalne talenty i moce😉, ale i wybierają spośród nich tę im najbardziej bliską. Pomagają im w tym materiały przygotowane przez Fundację: animowany film, podcasty i karty SUPERBOHATEREK. W naszej szkole takie warsztaty miały miejsce 8 marca w klasach VA i IIIA. Po wspólnym wysłuchaniu, co mówią o sobie SUPERBOHATERKI zarówno trzecioklasiści, jak i piątoklasiści mieli zaproponować własną propozycję kobiety, którą znają i uważają za SUPERBOHATERKĘ. Mogli też - warsztaty składały się z dwóch części/lekcji -, korzystając z dostępnych źródeł informacji, wybrać inne niż przedstawione na lekcji, zasłużone kobiety, przede wszystkim Polki. Klasowymi, ustalonymi po przeliczeniu głosów, SUPERBOHATERKAMI zostały -
w klasie VA:
1. Krystyna Skarbek (tajna agentka, cechująca się brawurową odwagą, siłą przekonywania, mistrzyni kamuflażu)
2. Wanda Rutkiewicz (himalaistka, kobieta super sprawna, uparta i zdeterminowana, a także lubiąca rywalizować)
3. Wisława Szymborska (poetka, obdarzona maksymalną wyobraźnią refleksyjna mistrzyni słowa)

w klasie IIIA:
1. Simone Kossak (biolożka, kobieta o wielkim sercu dla zwierząt i rozumiejąca ich mowę, snująca opowieści o nich)
2. Krystyna Skarbek (tajna agentka)
3. Wisława Szymborska (poetka)
 
    W obu klasach, po warsztatach, na tablicach pojawiły się wydrukowane CERTYFIKATY wyboru i inspiracje, jak świętować z nimi cały rok😊👍💗
    Nauczyciel bibliotekarz nie mógł się też oprzeć by nie skorzystać z okazji 😉😊 i zaprezentować uczniom książki z księgozbioru biblioteki szkolnej opowiadające o kobietach niezwykłych m.in.: Z.Karaszewskiej i S.Stano pt. "Ada, to wypada!", S.Chutnik pt. "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek". A  także - w ramach inspiracji do poszukiwań SUPERBOHATEREK wśród klasowych koleżanek i/lub kobiet dobrze znanych i lubianych😉- książkę pop-up autorstwa S.Beascoa i E.Plans'a pt. "Superbohaterzy są wśród nas".
    Wśród własnych, uczniowskich propozycji SUPERBOHATEREK pojawiły się m.in.:
Maryla Rodowicz (polska piosenkarka, gitarzystka i aktorka)
Maria Curie -Skłodowska (polsko-francuska uczona zajmująca się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, podwójna noblistka – laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii)
Magda Gessler (polska restauratorka, właścicielka lub współwłaścicielka kilkunastu restauracji, malarka, felietonistka i osobowość telewizyjna)
Martyna Wojciechowska (polska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka, pisarka i działaczka społeczna)
Doda (Dorota Aqualiteja Rabczewska – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, autorka tekstów, producentka, aktorka i osobowość medialna)
Esther Lederberg (amerykańska mikrobiolożka, immunolog i genetyczka)
Peggy Whitson (doktor biochemii, amerykańska astronautka. Pierwsza kobieta, która dowodziła Międzynarodową Stacją Kosmiczną)
                                 Lina Kostenko (ukraińska poetka i tłumaczka, dysydentka)                                                                 Emma Watson (brytyjska aktorka, modelka i aktywistka)
                                                    Ewa Szelburg-Zarembina (polska powieściopisarka, poetka, dramaturg, eseistka, najbardziej znana z twórczości dla dzieci i młodzieży)
                                                  Elżbieta II ( królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii Windsorów)

oraz
ukochane Mamy, Babcie i bliskie Znajome 😊👍💓, których danych ze względu na rozporządzenie o ochronie danych osobowych nie możemy upublicznić 😞

Ważnymi cechami/supermocami/talentami uczniowskich SUPERBOHATEREK są m.in.:
pracowitość, zdolności matematyczne i informatyczne, gotowość do pomocy, anielska cierpliwość, dążenie do wyznaczonego celu, mądrość, odwaga, wytrwałość, genialny i otwarty umysł, ambicja, pewność siebie, piękny śpiew, styl, sława, znajomość języków obcych, patriotyzm, cenienie nauki i uczenia się, miłość do zwierząt, podróżowanie, uczucia rodzinne, umiejętność opowiadania, opiekuńczość, miłość, podzielność uwagi, umiejętność znajdywania wszystkiego😉, gotowanie, determinacja, przełamywanie barier, a nawet ... robienie dobrych kotletów i tłuczenie talerzy😉😊
   
Superbohaterki autorstwa Ewa Osoba

piątek, 10 marca 2023

Stop wojnie!

 24 lutego 2023 roku obchodziliśmy pierwszą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. Solidaryzując się z ofiarami wojny, klasa 8h oraz uczennica z klasy 8i pod opieką pani Iwony Kozak i pani Anety Szadziewskiej zorganizowała szkolny performance. Akcja odbyła się podczas przerwy w godz. 9.35 – 9.45 na korytarzu na pierwszym piętrze w budynku A. Uczniowie w milczeniu trzymali kartki z fragmentami wiersza Wisławy Szymborskiej „Koniec i początek”. Tekst utworu był wydrukowany w języku polskim i angielskim. Nieprzypadkowo nauczyciele zdecydowali się na wybór wiersza o tematyce wojennej polskiej noblistki. Bieżący rok został bowiem ogłoszony „Rokiem Wisławy Szymborskiej”, gdyż 2 lipca 2023 r. będziemy świętować setną rocznicę jej urodzin.

Szkolny performance wzbudził zaskoczenie i zaciekawienie. Uczniowie podchodzili i czytali fragmenty wiersza, a niektórzy z dystansu obserwowali akcję.

Bardzo dziękujemy uczniom klasy 8h i ukraińskiej uczennicy z 8i za zaangażowanie i wzorową postawę. To nasza cegiełka solidarności z narodem ukraińskim. Pokazaliśmy, że pamiętamy o tym, co się stało rok temu i protestujemy przeciw agresji i wojnie.







Dzień Autorów Europejskich - 27 marca

 Komisja Europejska ogłosiła nową europejską czytelniczą inicjatywę!

👉Dzień Autorów Europejskich
📆27 marca 2023
‼️Następnie będzie przypadał na ostatni poniedziałek marca co roku.
Celem wydarzenia jest, m.in.:
☑promocja czytelnictwa, w szczególności wśród młodzieży,
☑wspólne odkrywanie literatury europejskiej (jej różnorodności językowej i kulturowej).
🦸‍♀️Mariya Gabriel, Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę w Sofii w Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarov, słynny bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r., który weźmie udział w czytaniu na głos.
W imieniu Komisji Europejskiej, chcielibyśmy zaprosić szkoły średnie do przyłączenia się do tej inicjatywy poprzez:
☑ zaproszenie do udziału w wydarzeniu szkolnym autora lub popularnej osoby, która mogłaby czytać na głos wybraną książkę;
☑ goszczenie przedstawiciela sektora czytelniczego który przedstawi różne zawody związane z branżą czytelniczą (autor, ilustrator, tłumacz, redaktor itp.), aby zwrócić uwagę na różnorodność zawodów związanych z czytelnictwem;
☑ poprzez przeprowadzenie sesji czytania na głos z uczniami w klasie.

wtorek, 7 marca 2023

Galeria prac pięknych cz.XVI - Kwiaty w szarości

            Kwiaty otaczają nas wokół, są wszędzie: w ogrodach, na polach, w lasach, zakwitają na miejskich trawnikach i skwerach, są w naszych domach, nosimy je we włosach ... Są obecne przy ważnych wydarzeniach naszego życia: przy narodzinach, ślubach, imieninach i innych świętach, i uroczystościach. Są delikatne i piękne. Zachwycają, upiększają, radują, urzekają nas swoim pięknem i zapachem ...

    W naturze wielobarwne, kolorowe, a w twórczości naszych uczniów szare i  monochromatyczne  - „Kwiaty w szarości”. Uczniowie klas 5 i 6 przenieśli swoje refleksje rysunkowe i graficzne posługując się bogactwem czerni, szarości i bieli.  Utrwalili te ulotne dary natury by ... wręczyć je nam wraz z życzeniami z okazji 8 marca - Dnia Kobiet 🌷🌸🌹🌺🌻🌼




Galeria prac pięknych cz.XVI-Kwiaty szarości autorstwa Ewa Osoba