środa, 1 lutego 2017

Lekcja języka polskiego w IIB z polską literaturą młodzieżową w roli głównej.

Jeszcze przed feriami klasa IIB wraz z nauczycielką języka polskiego - panią Iwoną Kozak zawitała do szkolnej biblioteki, aby wybrać do omówienia na lekcji dodatkową lekturę z rodzaju literatury młodzieżowej. Zdecydowałam, że zaproponuję uczniom wybór  współczesnych książek dla młodzieży wyłącznie polskich autorów. Ze zbiorów wybrałam blisko trzydzieści tytułów tak, aby każdy uczeń mógł swobodnie przyjrzeć się książkom i dokonać samodzielnego wyboru. Moim celem było zachęcenie uczniów do przeczytania powieści, których akcja osadzona jest w znanych i bliskich często młodzieży polskich realiach. Argument, że opowiedziane w książkach historie to "wasze historie z życia" był próbą znalezienia sposobu zmotywowania gimnazjalistów do przeczytania powieści obyczajowej, która nie jest jednak ulubionym gatunkiem literackim dokonywanym w wyborach czytelniczych uczniów, głównie chłopców. Lekcja na "zaprzyjaźnienie się z książką" nie zakończyła się na wyborze książki. Przeplotłam ją różnymi ćwiczeniami. Skupialiśmy się na okładce, szukaliśmy informacji o autorze, zastanawialiśmy się, czy pierwsze zdania w książce są dla nas ważne? Było też poznawanie nowych słów dzięki powieści i próba poznawania siebie poprzez tytuł i wybrane cytaty.
     Scenariusz lekcji będzie za jakiś czas udostępniony i mam nadzieję, że przydatny dla wielu nauczycieli, którzy zmagają się z oporem uczniów wobec czytania książek, a zwłaszcza lektur. Ten sprawdzony w praktyce pomysł przynosi zadowalające efekty.                                                          
       Uczniowie w drugim etapie będą prezentować przeczytane powieści. Dlatego na kolejnej lekcji języka polskiego zaproponowałam im do wyboru dwie formy prezentacji: lapbooka lub program Story Jumper. To nowe dla uczniów formy uczenia się. Wraz z panią polonistką jesteśmy bardzo ciekawe efektów pracy uczniów oraz ich opinii na temat wybranych powieści obyczajowych.  
     Dziękując pani Iwonie Kozak za współpracę w zakresie promowania czytelnictwa zachęcam innych do prowadzenia lekcji "inaczej", czyli na przykład w bibliotece szkolnej, z udziałem nauczyciela bibliotekarza lub specjalisty ds.edukacji z biblioteki pedagogicznej lub innej instytucji, której celem jest propagowanie czytania i praca z tekstem.



A oto tytuły książek jakie wybrali uczniowie:
ryrych K.: "Król"
Beręsewicz P.: "Wszystkie lajki Marczuka"
Ryrych K.: "Denim blue"
Ciwoniuk B.: "Uciec jak najbliżej"
Nowak E.:"Diupa"
Nowak E.: "Yellow Bahama w prążki"
Onichimowska A.: "Dziesięć stron świata"
Onichimowska A.: "Koniec gry"
Jagiełło J.:"Kawa z kardamonem"
Balińska M.A.: "Powrót do życia"
Szymeczko K.: "Czworo i kości"
Krasnodębski J.P.: "Diament"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz