wtorek, 31 stycznia 2023

Kalendarz świat (nie)typowych: Okazje do czytania-luty 2023

 Prezentując lutową odsłonę kalendarza - Okazje do czytania - informujemy o  zakończeniu cyklu tych nietypowych,  bo zachęcających do czytania kalendariów😢 No prawie ... 😉 Do  opracowania pozostał tylko wrzesień 😉👍 I ten zaległy wrześniowy kalendarz opracujemy jeszcze przed końcem tego roku szkolnego 💪😉😊

Wszystkie zamieszczone poniżej kalendaria, choć odnosiły się do roku ubiegłego, są aktualne również w bieżącym 2023 roku. (Nie)typowe Święta - okazje do czytania nie zmieniają się i są stałą szansą do kształtowania przyjemności do czytania i promocji książek tematycznie z nimi związanymi wśród dzieci i młodzieży.

STYCZEŃ

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

Luty jest najkrótszym miesiącem roku i "kalendarzowo"😉 niezbyt bogatym, w porównaniu z innymi miesiącami, w okazje do czytania. Stwarzajmy więc sami okazje do czytania, według własnego pomysłu, potrzeby i chęci 😉😊 Bo według słów T.Whorton'a "Godzina czytania jest godziną skradzioną z raju."

Okazje do czytania - luty 2023 autorstwa Ewa Osoba

poniedziałek, 30 stycznia 2023

Mistrz Frazeologii - Cz.5 "Części ciała człowieka"

               Przedstawiamy piąty, ostatni, etap Konkursu "Mistrz Frazeologii", 

o którym pisałyśmy na łamach naszego bloga👀 - Regulamin 

Piąty etap tematycznie związany jest z nazwami części ciała człowieka.

Podejmij wyzwanie i sprawdź swoją wiedzę i umiejętności językowe !!! 

Potraktuj to jako powtórkę przed ... sprawdzianem lub egzaminem !!!


  Zostań Mistrzem Frazeologii !!!

                                                          

czwartek, 12 stycznia 2023

Wizyta w szkolnych bibliotekach w Portugalii.

 W ramach projektu Erasmus+ "Otwarci mimo ograniczeń" miałam przyjemność współorganizować wizytę nauczycieli w partnerskiej szkole w Portugalii i brać w niej udział. Podczas warsztatów pracowaliśmy nad uszczegółowieniem programu, wymienialiśmy się doświadczeniami, oglądaliśmy szkołę i rożne zajęcia. Jak przebiegała wizyta możecie poczytać na stronie naszej szkoły:

Wizyta w Portugalii

    W ramach wizyty miałam ogromną przyjemność obejrzeć i poznać pracę bibliotek szkolnych. Odwiedziliśmy jedną szkołę, ale skupia się ona w kilku budynkach w różnych miejscach miasta Santarem. W obu placówkach biblioteka szkolna to jedno pomieszczenie, którego przestrzeń zagospodorawana jest na różne kąciki i w ten sposób stworzona jest przestrzeń na księgozbiór, miejsce do wypożyczeń, kącik do pracy nauczyciela oraz do pracy czytelników. W bibliotekach jest dość kolorowo, a w jednej na ścianie namalowany jest mural nawiązujący do "Małego Księcia". Obie mieszczą się w bardzo dostępnych miejscach w szkole, bo jedna na parterze przy wejściu do szkoły, a druga na pierwszym piętrze. Zaraz po wejściu na piętro otwarte są do niej szklane drzwi. I to wyróżnia biblioteki, bo drzwi są tam zawsze otwarte. Bywa, że pracę w bibliotece "wspiera" pracownik obsługi. W sytuacji, gdy nauczycielka-Risoleta Montez zajęta była pracą projektową przy wypożyczalni dyżurowała bardzo sympatyczna pani woźna. Starsi uczniowie sami mogą wypisywać blankiety wypożyczenia książki, bo nie ma tam komputerowego systemu obsługi biblioteki. Agendy są dobrze zaopatrzone w książki, w tym w lektury, nowości, a nawet czasopisma. W opracowaniu obowiązuje system UKD, a biblioteki gromadzą też książki w języku angielskim, płyty. Nauczyciele organizują różne projekty, w tym eTwinnning oraz prowadzą lekcje i kluby czytelnicze. Praca i zadania są podobne jak u nas, ale nie ma różnicy w liczbie godzin między nauczycielem bibliotekarzem, a nauczycielem przedmiotu. Każdy ma 22 godziny pracy i wszystkich obliguje 10-stopniowy poziom awansu. Zapraszam do śledzenia strony zaprzyjaźnionej biblioteki portugalskiej. 

https://aeahbiblioteca.blogspot.com/2022/12/projeto-erasmus-limited-but-open-minded.html

Na bardziej szczegółową opowieść o bibliotece i projekcie zapraszam 30 stycznia podczas spotkania sieci współpracy "Dobre praktyki w bibliotece szkolnej". Szczegóły:

https://lscdn.pl/pl/form/1,Spotkania-doradcow-z-nauczycielami.html?sort=2&pid=4








poniedziałek, 2 stycznia 2023

Książkowe polecajki

 Nowy 2023 Rok rozpoczęty ... książkowymi polecajkami uczniów naszej szkoły 😉😊👍 Do opublikowanych już na naszym blogu wypowiedzi na temat przeczytanych książek - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2022/12/wywiad-z-czytelniczka-znakkomita-julia.html  i https://g3-biblioteka.blogspot.com/2022/12/ksiazkowe-polecjaki.html dołączamy kolejne 👍💓, zapraszając i zachęcając jednocześnie uczniów i nauczycieli do polecania swoich ulubionych lektur. 

Książkowe polecajki można nagrać w formie audio lub video i przesłać na adres mailowy - g3.biblioteka@op.pl

Można je również nagrać na miejscu w bibliotece szkolnej 😊 

Zapraszamy !!!

Przeczytaj je koniecznie!
Gorąco polecamy!
Nie można się oderwać!
Wciągają po same uszy!
Niesamowite historie!

PS. Prosimy o wyrozumiałość 😊 - nagrania nie są wyreżyserowane, a wypowiedzi uczniów spontaniczne 😊👍

 Wszystko zaś zapisane za pomocą aparatu komórkowego 📱


Książkowe polecajki autorstwa Ewa Osoba

Mistrz Frazeologii - Cz. 4 "Nazwy zwierząt"

          Przedstawiamy czwarty, z pięciu, etapów Konkursu "Mistrz Frazeologii", 

o którym pisałyśmy na łamach naszego bloga👀 - Regulamin 

Czwarty etap tematycznie związany jest z nazwami zwierząt.

Podejmij wyzwanie i sprawdź swoją wiedzę i umiejętności językowe !!! 

Potraktuj to jako powtórkę przed ... sprawdzianem lub egzaminem !!!

                                                          

  Zostań Mistrzem Frazeologii !!!

Mistrz Frazeologii Cz.4


Kalendarz świat (nie)typowych: Okazje do czytania-styczeń 2023

 W kolejnej - styczniowej - odsłonie naszego cyklu kalendariów - okazji do czytania zachęcamy do lektury związanej z (nie)typowymi świętami, ale i do czytanie w ogóle 😉😊

Świętujmy rocznice urodzin razem z Joanną Papuzińską, Alanem Aleksandrem Milne, Johnem Ronaldem Reuelem Tolkienem, Kornelem Makuszyńskim, Olgą Tokarczuk i Hugh JonesemLoftingiem, Małgorzatą Musierowicz, czytając książki ich autorstwa 👍💗

Zaproponujmy też dzieciom i młodzieży książki związane z innymi świętami:

1 stycznia - w Światowy Dzień Pokoju - zapoznajmy uczniów z książkami o tematyce wojennej przedstawiające tragiczne skutki wojny np. Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej, Czy wojna jest dla dziewczyn? Pawła Beręsewicza, Teraz tu jest nasz dom Barbary Gawryluk, czy Erica-Emmanuela Schmitta – Dziecko Noego. Omówmy z uczniami rozdział Pokojowość z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej Z dzieckiem w świat wartości, przeczytajmy z młodszymi nastolatkami opowiadanie Nędzny tchórz Pawła Beręsewicza ze zbioru Gorzka czekolada…

7 stycznia - w Dzień Dziwaka - podyskutujmy o inności oraz jej akceptacji 😊

Młodszym poczytajmy książki: Żółte kółka. Mam na imię Inna Elizy Piotrowskiej, Zielonego wędrowca Liliany Bardijewskiej, Niebieską niedźwiedzicę Joanny M. Chmielewskiej, Kosmitę Roksany Jędrzejewskiej -Wróbel, a starszym  opowiadanie Złomek Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, a także jej książkę, nagrodzoną Grand Prix w V Konkursie literackim im. Astrid Lindgren, pt. Lato na Rodos lub Cudownego chłopaka R. J. Palacio.

31 stycznia - w Dniu Przytulania - porozmawiajmy z dziećmi o ważnej roli dotyku w rozwoju dziecka. Młodszym dzieciom polećmy lekturę książki Przemysława Wechterowicza z ilustracjami Emilii Dziubak Proszę mnie przytulić. Młodzieży zaś wywiad z dr Rossem Campbellem, który pełen miłości dotyk rodzica, traktuje jako podstawowy przekaz miłości, od którego zależy zdrowie emocjonalne dziecka: https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-rodzicow/o-wychowaniu/czy-umiemy-kochac-dzieci/

Czytajmy ... na co dzień i od święta, także tego (nie)typowego 😉😊💗👍

PS. Okazje do czytania oraz literaturę towarzyszącą 😉😊 zaczerpnięto z - https://calapolskaczytadzieciom.pl/okazje-do-czytania/?d=2022-1