niedziela, 25 stycznia 2015

Weź udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek

 
Zapraszamy Uczniów naszego gimnazjum do wzięcia udziału w Ogólnopolskich Wyborach Książek, które młodzież szkolna czyta najchętniej i które chciałaby mieć w bibliotekach szkolnych. Wybory organizowane są przez 
redakcję "Biblioteki w Szkole",
 a patronat nad tym przedsięwzięciem objęła 
Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostowska.
 Szkolne Wybory Książek będą zorganizowane na wzór tych parlamentarnych: uczniowie wrzucać będą do urn karty wyborcze z tytułami (od 1 do 3) najciekawszych książek, które ostatnio przeczytali. Szkolna komisja wyborcza podliczy głosy i opracuje zestaw tytułów, które wykazali uczniowie. Następnie przekaże go do organizatora - redakcji miesięcznika "Biblioteka w Szkole". Organizator na podstawie sprawozdań ze szkól, w których przeprowadzono wybory stworzy wykaz zbiorczy, który pokaże faktyczne zainteresowania czytelnicze uczniów.
    Dla wszystkich zainteresowanych czytelnictwem młodzieży - bibliotekarzy, nauczycieli, rodziców, wydawców ... będzie to bezcenny materiał. Na jego podstawie będzie można nie tylko dostosować księgozbiory bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, ale także włączać najpopularniejsze z wybranych  tytułów do programów szkolnych.
       Wybory Książek w Gimnazjum nr 3 zorganizowane zostaną 23 lutego 2015r. 
w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Więcej na: http://wyboryksiazek.pl/

Zagłosuj na swoją ulubioną książkę! Każdy głos jest ważny!
PS. O szczegóły pytaj w bibliotece.

Przydatne linki

Brak książki w bibliotece szkolnej nie jest już wymówką usprawiedliwiającą nieprzygotowanie do lekcji. Literatura polska i obca dostępna jest w Internecie. Wystarczy wiedzieć gdzie szukać tekstów i ściągnąć darmowe pliki na swój komputer lub smart fona i czytać. Poniżej przedstawiamy linki  do stron oferujących e-booki:

http://wolnelektury.pl/

http://literat.ug.edu.pl/books.htm

http://literat.ug.edu.pl/literat.htm




A oto strony o książkach i czytaniu:









I strony pisarzy:


Zalety książek i czytania



Ten post będzie krótki. Dlaczego? Bo ma zachęcić do przeczytania tych, którzy nie przepadają za książkami. Jeśli nie lubisz czytać, może zalety książek i czytania wpłyną na zmianę Twojej postawy. Poniżej zamieszczamy linki do artykułów na ten temat. Zajrzyj by dowiedzieć się dlaczego warto czytać.
Dla młodzieży w wersji do czytania i obrazkowej:
Uzupełnienie, także dla dorosłych:

środa, 21 stycznia 2015

Projektu "Dom ze słów" ciąg dalszy ...

16 i 20 stycznia w klasach drugich: A, D i B miały miejsce zajęcia warsztatowe pt. "Dom ze słów", które były kontynuacją projektu pod tym samym tytułem prowadzonego przez DOM SŁÓW. Uczniowie mieli okazję do refleksji na temat  swoich domów rodzinnych. Punktem wyjścia była opowieść nauczyciele bibliotekarza p. Ewy Osoby o dzbanuszku - przedmiocie związanym z jej domem, będącym pamiątką z dzieciństwa. Uczniowie po krótkim zastanowieniu wybrali ze swoich historii domowych/rodzinnych przedmioty, które mają dla nich wartość sentymentalną, związane są z członkami domu rodzinnego, wydarzeniami lub wspomnieniami rodzinnymi/osobistymi.  Następnie przystąpili do narysowaniu schematu tego przedmiotu na kartce A4 i wyklejeniu go skrawkami z gazet. Po ukończeniu "płaskie modele" przedmiotów zostały przyklejone taśmą do tekturowego domku ... ze słów. W pracach uczniów najczęściej pojawiały się przedmioty-pamiątki z dzieciństwa np. maskotki, gry i inne zabawki. Niektóre z nich są obecne w ich życiu do dzisiaj, choć już dawno z nich wyrośli. Inne z przywołanych przedmiotów to np. albumy ze zdjęciami, książki, przedmioty codziennego użytku. Poznaliśmy historię tylko niektórych z tych przedmiotów, cennych, przechodzących z pokolenia na poklonie pamiątek rodzinnych. Niestety, dotychczas nikt nie zdecydował się jej opisać... Nie zabrakło też przedmiotów współczesnych, charakterystycznych dla obecnego pokolenia nastolatków tj. telefonu komórkowego (tego pierwszego i wymarzonego), komputera ...  
Tekturowy dom ze słów, ozdobiony w/w pracami znajduje się w bibliotece szkolnej. Podświetlony zachęca nie tylko do obejrzenia...
I Ty możesz dopisać swoją historię ze słów ...

Zapraszamy!!!
 I czekamy na opowieści.



















Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z zajęć! 

poniedziałek, 12 stycznia 2015

Alternatywne czytanie.

         
          Śmiało można stwierdzić, że obecnie czytać każdy może. Postęp technologiczny sprawił, że każdy czytelnik może wybrać dla siebie odpowiednią formę książki - drukowaną, e-booka lub audiobooka. Dla każdego coś miłego !!! E-booki i audiobooki nie są konkurencją dla swych starszych drukowanych "sióstr". Są tylko ich pełnoprawnym wariantem. Czytelnicy, zwłaszcza ci młodsi, wybierają te nowoczesne formy książki, które mają szereg zalet. 
       E-booki są tańsze, często też w związku z dużą konkurencją na rynku książek elektronicznych pojawiają się w promocyjnych cenach. A będą jeszcze tańsze po obniżeniu stawki podatku VAT do kwoty 5 proc. E-booki można też szybciej i łatwiej zakupić dzięki transakcjom elektronicznym. Są także wygodne w użytku i nie zajmują miejsca na półce
            Jeszcze więcej zalet mają audiobooki. Ich nawet nie musimy samodzielnie czytać !!! Wystarczy wysłuchać czytanego przez lektora lub aktora/-ów tekst. Niektóre z audiobooków to prawdziwe perełki, których słucha się jak słuchowisk radiowych (np. Wiedźmin). Słuchanie tekstu jest też przyjemniejsze i nie wymaga tyle wysiłku co czytanie.
        A oto kilka adresów sklepów bądź bibliotek internetowych, gdzie można kupić lub pobrać e-booki i audiobooki:

DARMOWE
SKLEPY POLSKIE
SKLEPY MIĘDZYNARODOWE

          Tylko szelestu kartek i zapachu farby drukarskiej żal !!! I coraz bardziej aktualna staje się myśl Krzysztofa Vargi "Śpieszmy się kochać książki, tablety tak szybko nadchodzą".

PS. 
Więcej o e-bookach i audiobookach w artykule pt. "Wirtualna Biblioteka" w "PC Format" 2014 nr 12 s.34-39.

niedziela, 11 stycznia 2015

Rok 2015 rokiem czytania?

Rozpoczął się Nowy 2015 Rok. Czy będzie on rokiem czytania dla Ciebie? Sam musisz odpowiedzieć na pytanie: czy czytanie książek będzie dla Ciebie czynnością przynoszącą radość i dającą satysfakcję? Warto się nad tym zastanowić. Pomoże Ci w tym artykuł zamieszczony w Gazecie Wyborczej z dnia10 stycznia 2015r. Jeśli nie czytałeś, to zapraszamy do lektury i refleksji. Naprawdę warto!
Aby przeczytać artykuł pt. "Rok 2015 rokiem czytania. O wyższości Wokulskiego nad wampirem ze "Zmierzchu" kliknij:
 http://wyborcza.pl/1,75517,17232977,Rok_2015_rokiem_czytania__O_wyzszosci_Wokulskiego.html

środa, 7 stycznia 2015

"Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia" - wystawa pokonkursowa

W Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Nałkowskich 104a w Lublinie wyeksponowano prace uczestników konkursu "Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia". Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie czytelników odwiedzających bibliotekę. Prace zachwycały różnorodnością, estetyką i dokładnością wykonania.
Zapraszamy!

Kliknij tutaj, a będziesz mógł zwiedzić wystawę wirtualnie: http://www.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4510&Itemid=297

Życzenia noworoczne