Już od 16 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. W tym roku oficjalne hasło święta to School Library Rocks, czyli Biblioteki szkolne rządzą.
W naszym gimnazjum przygotowaliśmy kilka atrakcji. Są to propozycje dla miłośników książek, ale też tych, którzy nie przepadają za czytaniem. Wszystkie wydarzenia będą popularyzowały czytelnictwo wśród gimnazjalistów. Chcemy dotrzeć do każdego czytelnika i spróbujemy to uczynić na dwa sposoby: tradycyjnie poprzez konkursy, quizy, happening oraz w sposób cyfrowy z wykorzystaniem technologii informacyjnej i komputerowej. Oto nasze propozycje:
1. Konkurs "Czyja to bibliote(cz)ka? - konkurs fotograficzny dla wszystkich uczniów.
Konkurs został już ogłoszony na blogu biblioteki, a jego wersja jako wystawa pojawi się z okazji Dnia Nauczyciela. W konkursie głównymi bohaterami są nauczyciele naszej szkoły i ich książki. To oni przesłali do biblioteki szkolnej zdjęcia swoich domowych bibliotek, a zadaniem uczniów jest odpowiedzieć , kto jest ich właścicielem? Zgodnie ze słowami "Pokaż mi swoją bibliotekę, a powiem Ci, jakim jesteś człowiekiem!" chcemy zaciekawić uczniów zainteresowaniami czytelniczymi nauczycieli. Pomoże to nam również bardziej poznać się i zintegrować. Liczymy na to, że biblioteki nauczycieli staną się inspiracją do rozmów, dyskusji o książkach, czytaniu uczniów z wychowawcami i nauczycielami biorącymi udział w konkursie. Odpowiedzi na zadania konkursowe należy przynosić do biblioteki do końca października!
2. "Co teraz czytasz?" - akcja ma na celu wspólne dzielenie się informacjami o tym, co teraz czytamy. Każdy gimnazjalista, jak i nauczyciel, pracownik szkoły, a także rodzice uczniów, mogą przypiąć karteczkę StickyNote na tablicy korkowej w bibliotece lub tablicy cyfrowej z tytułami książek, które ostatnio czytają. To dobry sposób na dzielenie się wiedzą o dobrych, poczytnych tytułach, jak i szansa na zmotywowanie uczniów do sięgania po nowości wydawnicze, pożyczanie książek z biblioteki i od kolegów, sąsiedztwa. Akcja jest też metodą ewaluacyjną badania kompetencji czytelniczych uczniów. Poza statystyką wypożyczeń bibliotecznych również rozmowy z uczniami o książkach, akcje czytelnicze pomagają odpowiedzieć na pytania: co czytają uczniowie, czy czytają i jakie jest źródło zaopatrywania się w książki.
3. Animowanie przerw - na wybranych przerwach uczniowie będą mogli wziąć udział w błyskawicznych konkursach na temat najbardziej poczytnych obecnie książek wśród nastolatków, np. "Zwiadowców", "Gwiazd naszych wina". Oprócz tego uczennice z Koła Odkrywców Talentów poprowadzą zajęcia plastyczne dla swoich kolegów i koleżanek. Na warsztatach będziemy projektować i tworzyć sowy jako symbolu bibliotek. Wykonane prace będą ozdobą biblioteki, a następnie trafią do właścicieli.
4. Czytelnicza Poczta - dla uczniów, którzy niechętnie korzystają ze zbiorów szkolnej biblioteki i jeszcze nie złapali bakcyla czytania mamy małą niespodziankę. To do nich trafi specjalna przesyłka! Nie możemy zdradzić więcej informacji na ten temat, ale obiecujemy napisać relację z wizyty listonosza na lekcjach.
5. Happening "Oswajamy czytanie" - na korytarzu szkoły każdy zainteresowany akcją miłośnik książki spędzi długą przerwę na czytaniu. Kolejny raz chcemy wyjść z czytelni i w innej przestrzeni szkoły manifestować zamiłowanie do czytania. W przygotowanej na korytarzu szkoły scenerii będziemy czytali, rozmawiali o książkach i relaksowali się z książką. Uczniowie będą mieli szansę na wypożyczenie książki z mobilnej szkolnej biblioteki, a Ci najbardziej rozmiłowani w czytaniu "porządzą" tego dnia. Będą mogli wybrać sobie wygodne miejsce do czytania, Ci, co otrzymają specjalne zaproszenie na happening zagoszczą w szkolnej kawiarence literackiej.
6. "Z książką w ręce czytać można wszędzie", "Czytać można wszędzie z tabletem w ręce" - akcja w formie fotosesji, której celem jest pokazanie, że młodzież gimnazjalna czyta różne książki w różnej formie od kodeksów po ebooki, a my - nauczyciele, przychylamy się do tego. Zdjęcia wykorzystamy również do ogólnopolskiego konkursu "Jestem SMART!".
7. Konkurs Hurra Makulatura - konkurs już trwa i jego celem jest zbieranie przez społeczność szkoły makulatury, aby z uzyskanych funduszy zakupić nowości wydawnicze do biblioteki! Kilkanaście tytułów książek już do nas trafiło i czeka na swoich czytelników!
8. Maszyna do... - w planach mamy konkurs sportowo-czytelniczy z wykorzystaniem książek o tematyce sportowej, biografii piłkarzy. Głównym celem jest zachęcenie uczniów z dysfunkcjami, mało czytających do zabawy z tekstem poprzez sport. Tytuł konkursu nawiązuje do biografii słynnego piłkarza Ronaldo, a jego celem jest też ukazanie osobowości idoli młodych ludzi i zachęcenie do rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań.
9. Najaktywniejszy czytelnik - powracamy do promowania najlepszych czytelników szkoły i będziemy przeprowadzać z nimi wywiady! Dowiemy się, co zachęciło gimnazjalistę do sięgania po reportaże, dlaczego wielu czyta książki postapkaliptyczne, co zyskuje chłopiec- nastolatek czytając Sparksa?
10. Nie czytaj! - Tydzień Książek Zakazanych to akcja uzmysławiająca uczniom, że nie zawsze istniała wolność słowa, książki palono na stosie, a za czytanie niektórych trafiano do więzienia. Spróbujemy przygotować listę takich książek - dawniej zakazanych, a obecnie dostępnych w naszej bibliotece. Zastanowimy się nad pojęciem cenzury i podyskutujemy o tych książkach.
Co oprócz tego? Pewnie poza planem pojawią się inne pomysły na świętowanie! Nasz plan zapewne ulegnie modyfikacji, ale to właśnie elastyczność osób zaangażowanych w te działania sprawia, że wszyscy jesteśmy jeszcze bardziej kreatywni, a to tylko sprzyja popularyzacji książek i czytania! O wszystkim napiszemy w relacji z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!
Zapraszamy serdecznie!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz