poniedziałek, 30 maja 2016

Noc Bibliotek i u nas!


Dnia 3 czerwca 2016 roku w naszej szkolnej bibliotece odbędzie się I Noc Bibliotek. Wydarzenie jest inicjatywą uczniów. Grupa około piętnastu gimnazjalistów przygotowuje program spotkania. Zapraszamy chętnych do zgłaszania swojego udziału i pomysłów! Na pewno skorzystamy też z propozycji ogólnopolskiego portalu promującego to wydarzenie. 
http://nocbibliotek.org/ Szczegóły w szkolnej bibliotece!


wtorek, 24 maja 2016

Pomysły, narzędzia, inspiracje na temat czytelnictwa, książki, bibliotek.


         Czym jest czytanie, a czym czytelnictwo? Jak interpretować oba zagadnienia we współczesnej dobie cyfryzacji? Co można, a raczej, co należy robić, aby w erze zalewu książkami statystyki czytelnictwa w szkołach i w Polsce wzrastały? Jak rozwijać, a jak rozbudzać kulturę czytelniczą uczniów? Czym są kompetencje czytelnicze? Czy dbałość o rozwój czytelnictwa w szkołach to zadanie tylko dla nauczyciela bibliotekarza? 
           Nie odpowiem na te pytania. Nie mam na nie konkretnej odpowiedzi. Niech odpowiedzią będzie codzienna praca, której efektem są, m.in. poniższe prezentacje. Zgodnie z obietnicą zamieszczam je po to, aby inspirowały uczniów, nauczycieli, rodziców, edukatorów i każdego, komu książka i czytanie jest tak bliskie, jak i odległe. 






poniedziałek, 23 maja 2016

Warsztaty ORE dla nauczycieli bibliotekarzy!

To były nieplanowane, a jakże piękne dwa dni. Piękne, bo z książką w roli głównej. Odpowiadając na zaproszenie na wyjazd szkoleniowy w ramach sieci bibliotekarzy uczestniczyłam w bardzo inspirujących warsztatach w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Sulejówku. W piątek warsztaty z wykorzystaniem metod zabawy zaowocowały powstaniem refleksyjnych metafor o książce i czytaniu. Następnie poznaliśmy mozliwości grafoskopu i jego "drugiego życia" w kontakcie ze słowem. Drugi warsztat rozpoczął się od dyskusji na temat : Co to jest czytanie? Było burzliwie, niejednoznacznie i twórczo. Od dyskusji przeszliśmy do opowieści pana Michała Malinowskiego. Bajarz zaprezentował nam japońską bajkę o Josze z wykorzystaniem pudełka kumishibai. Następnie zapoznał nas ze swoim warsztatem pracy- książką eksperymentaln wykorzystywaną w edukacji z dziećmi i całymi rodzinami. Drugi dzień upłynął na wstępnym poznaniu zastosowania metody krytycznego myślenia TOC w edukacji. Było to nie lada wyzwanie i swoisty eksperyment na bazie fragmentów książki D.Terakowskiej "Tam,gdzie spadają anioły ".Po południu zawitałam na Targi Książki w Warszawie! 









Czytanie dla każdego - zaczytanego i opornego.

19 maja 2016 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie odbyło się spotkanie członków i sympatyków Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Lublinie poświęcone różnym formom propagowania czytelnictwa.
Licznie zgromadzonych nauczycieli powitała Bożena Powała-Niedźwiecka, prezes Oddziału TNBSP w Lublinie, która krótko omówiła temat szkolenia i zaprosiła do uczestniczenia w kolejnych spotkaniach Towarzystwa.
Pierwszy prelegent – Joanna Tarasiewicz, kierownik Wydziału Wspomagania Edukacji i Promocji PBW wprowadziła uczestników w problematykę popularyzacji książki i literatury pięknej, podkreślając ogromną rolę rodziców w kształtowaniu kompetencji czytelniczych dzieci. Następnie omówiła znane i mniej znane sposoby zachęcenia uczniów do sięgnięcia po książkę. Oprócz często wykorzystywanych metod, jak różnego rodzaju konkursy, wystawy, spotkania autorskie czy lekcje biblioteczne przedstawiła nowatorskie pomysły na pracę z młodym czytelnikiem. Duże zainteresowanie wzbudziły wśród nauczycieli pomysły na wykorzystanie technologii-informacyjno-komunikacyjnych w promocji czytelnictwa. Darmowe portale do tworzenia książeczek elektronicznych, interaktywnych plakatów, infografiki i filmów-Story Jumper, Photo Story, ToonDoo, Tagxedo to znakomite narzędzia, które warto poznać i stosować w swojej pracy.
Drugą część spotkania „Czytanie dla każdego-zaczytanego i opornego” poprowadziła Aneta Szadziewska, nauczyciel Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie, ambasador eTwinning regionu lubelskiego. Wśród przedstawionych form wspierania czytelnictwa znalazły się zagadnienia gier i grywalizacji, w tym propozycje planszowych i karcianych kier literackich oraz zachęcających do opowieści i pracy z poezją. Dużą część poświęciła pracy z narzędziami cyfrowymi wspierającymi sięganie po książkę. Przedstawiła związek pomiędzy czytaniem a programowaniem, zaprezentowała różne formy animacji poklatkowej – promocje książek, streszczenia lektur, animowane recenzje. Nowością dla większości słuchaczy okazały się propozycje
tworzenia mushupów, remiksu literackiego i funfiction. Trenerka zachęciła też do inspirowania i korzystania z oferty instytucji kultury , których priorytetem jest praca ze słowem, książką. Za przykład podała, m.in.: Dom Słów i Filię nr 30 – Galerię Książki w Lublinie. Na koniec zaprosiła do inspirowania się projektami czytelniczymi programu eTwinnnig i czytania bloga jej szkolnej biblioteki  http://g3-biblioteka.blogspot.com/

Przeprowadzona po zajęciach ewaluacja i indywidualne rozmowy z uczestnikami szkolenia pozwoliły wywnioskować, że spotkanie było inspirujące i zachęcające do wdrożenia nowych form pracy z czytelnikiem w szkole. Nauczyciele informowali, że czują niedosyt, a większość pomysłów była dla nich innowacyjna.

Obiecana prezentacja dla uczestników spotkania i każdego zainteresowanego:



czwartek, 19 maja 2016

Do czego inspirowaliśmy uczniów w Tygodniu Bibliotek 2016?

Powered by emaze

P.SPrzepraszamy za niedogodny wygląd prezentacji. Okazało się, że narzędzie nie dostosowuje się do bloga.

"chicagoGIRL.facebookowa Rewolucja" - o sile mediów społecznościowych!

    Dnia 16 maja 2016 uczniowie klasy 3b udali się do instytucji Warsztaty Kultury w Lublinie na projekcję filmu "chicago.Girl.facebookowa rewolucja". Film nakręcony został w 2012 roku jako dokument ku pamięci Bassela Shahade- kamerzysty, dziennikarza obywatelskiego rewolucjonistów syryjskich.
    O akcjach protestacyjnych opowiada 19-letnia Ale, która wraz z rodziną mieszka w USA.Jest zwyczajną dziewczyną z college'u, ale zrezygnowała z przyjemności codziennego młodzieńczego życia i poświęciła się swojej misji - wykorzystaniu mediów społecznościowych do walki z dyktaturą w Syrii. Ale jest administratorką fanpage'u na Facebooku "The Syrian Days of Rage", prowadzi konto na Twiterze i non stop pracuje w sieci, aby nagłaśniać sytuację w Syrii w Internecie. Jej materiały otrzymane od świadków wydarzeń w ojczyźnie trafiają na największych stacji telewizyjnych na świecie. Dzięki niej i jej przyjaciołom  z Syrii świat dowiaduje się o prawdzie w tym kraju pogrążonym w wojnie. Ale nie tylko uświadamia ludzi, w tym polityków, o sytuacji w Syrii, ale dokłada wszelkich starań, aby pomóc rewolucjonistom, jak i cywilom - rannym i chorym. Kupuje kamery i sprzęt (by był jak najbardziej niewidoczny), aby przyjaciele w Syrii mogli bezpiecznie filmować wydarzenia rozgrywające się na ulicach. W końcu wyjeżdża do Syrii, aby nieść pomoc medyczną.
   W filmie wykorzystano fragmenty autorskich nagrań Bassela - przyjaciela Ale z Syrii, odważnego dziennikarza obywatelskiego. Są to głównie demonstracje w Syrii, w Hamie oraz Damaszku, ale i Egipcie, Tunezji, Libii i Iraku. Ukazują próby obalenia reżimu tam panującego. Dowiadujemy się, że przekaz władz jest jasny: "Don't mess with us" (Nie zadzierajcie z nami), a bunt w społeczeństwie rośnie i wielu bojowników o wolność z walki ulicznej przenosi się w szeregi tworzącej się Wolnej Armii Syrii (WAS).
    Uważam, że film porusza kwestie, o których my, młodzi Polacy, rozmawiamy tylko od czasu do czasu i to w chwilach głębszej zadumy. Film przybliżył nam życie Syryjczyków, których sytuacja od momentu powstania filmu do tej pory pogorszyła się. Dokument ujawnia moc oddziaływania mediów społecznościowych, ale moim zdaniem nie udaje się Ale tak oddziaływać na świat, aby w pełni zrozumieć i odczuć terror panujący w Syrii. Myślę, że takie okrucieństwo można odczuć i zrozumieć tylko wtedy, gdy jest się blisko niego i doświadcza się go, niestety, na własnej skórze.
     Film jest warty obejrzenia, a świadczy o tym powaga tematu nadal aktualnego i ważnego dla świata. Samo zachowanie gimnazjalistów podczas projekcji, którzy w ciszy i skupieniu, bez zbędnych komentarzy obejrzeli ponad 1,5 godzinny film również pokazuje, że był to nie stracony czas.
       Po filmie dyskusję o filmie moderowała pani edukator filmowa i teatralna. W dyskusję chętnie włączył się Wiktor. Na koniec podzieliliśmy się na dwa zespoły i metodą impro teatru próbowaliśmy odgrywać scenki rozmowy na ważne tematy. Dialog kontynuowaliśmy włączając się kolejno do "gry". Nasze scenki dotyczyły ówczesnego problemu uchodźców oraz umawiania się przez facebook.

                                                                                                                                  Relację napisała: 
Weronika Ciosek, 3b


poniedziałek, 16 maja 2016

Inspiracje biblioteki.

    Miniony tydzień obfitował w wydarzenia w bibliotece, które miały inspirować uczniów do różnego rodzaju twórczości, rozwoju zainteresowań i umiejętności, poznania i odkrycia tego, co nowe, a ciekawe. Wszystkie propozycje zostały przygotowane z racji obchodów Tygodnia Bibliotek w Polsce. Niektóre pojawiły się z potrzeby chwili i wyparły planowane. Jak więc przebiegał Tydzień Bibliotek w szkole?
1. Uczniowie, którzy odwiedzili w tym tygodniu bibliotekę zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie związane z hasłem Tygodnia bibliotek : Do czego inspiruje, zainspirowała, może zainspirować mnie szkolna biblioteka? Odpowiedzi uczniowie zamieszczali na karteczkach przyklejanych do niezapisanych ksiąg. 
     Najczęściej pojawiła się odpowiedź, na której najbardziej mi zależało, bo "do czytani". Pokazuje to, że miejsce to dobrze wypełnia podstawową misję - zachęcanie uczniów do czytania! Na pewno zachęcić można do czytania wzbogacaniem księgozbioru o nowe tytuły, aktualizację księgozbioru, ale i inne sposoby promowania czytania i książki są istotne. Trochę niżej przeczytacie i o tym. 
       Kolejne wypowiedzi pozwolę sobie zacytować na tablicy, a ich interpretacji dokonajcie sami. Mi zapewne wypowiedzi te posłużą tworzeniu oferty edukacyjnej. Inne uzmysłowiły ponownie, że miejsce to ma szczególne znaczenie w aspekcie wychowawczym szkoły. Być może na co dzień nie zauważamy tego, ale tutaj młodzi ludzie poznają bardziej siebie nawzajem, rozmawiają więcej ze sobą, dyskutują i nawiązują przyjaźnie i odkrywają bardziej samych siebie. Mówią o tym wpisy: Biblioteka inspiruje mnie do "przełamywania leków", "bycia szczerym", "dostrzegania, że nauczyciele to też ludzie" ;), pogłęebiania wiedzy o człowieku, do nawiązywania nowych znajomości!"


c.d.n

poniedziałek, 9 maja 2016

Tydzień Bibliotek 2016

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2016 odbywa się pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”.
Po raz trzynasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2016 r. Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Żródło: http://www.sbp.pl/wydawnictwa/produkt?produkt_id=291
W naszej szkole kolejny raz włączymy się w obchody Tygodnia Bibliotek. Przygotowałam kilka propozycji dla uczniów - aktywnych czytelników, pasjonatów książki, ale i dla tych, którzy niezbyt często odwiedzają to miejsce. Znajdą się też propozycje dla klas, nauczycieli i pasjonatów cyfrowych narzędzi. Liczę na to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oto 7 propozycji na siedem dni tygodnia:
1. Najważniejszym zadaniem będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie: Do czego inspiruje/może inspirować uczniów szkolna biblioteka? Każdy odwiedzający w tym tygodniu czytelnik będzie mógł wypowiedzieć się na ten temat wpisując swoją odpowiedź w specjalnie przygotowanej księdze. Uzyskane informacje posłużą do stworzenia nowej oferty edukacyjnej szkolnej biblioteki zgodnej z potrzebami jej użytkowników.
2. Tydzień z książką fantastyczną - do zabawy zapraszam czytelników, którzy są fanami literatury fantastycznej oraz uczniów, którzy nie mają wyrobionego nawyku i pasji czytania. Zadaniem ucznia-znawcy fantastyki będzie zachęcenie opornego czytelnika do rozpoczęcia przygody z książką. Być może najbardziej lubiana przez uczniów literatura fantastyczna będzie trafionym pomysłem na zachęcenie kolegi, koleżanki do czytania.
3. Tworzymy własny kanon lektur - uczniowie klas III wybiorą ze zbiorów szkolnej biblioteki książki obyczajowe z literatury współczesnej, które traktują o różnych problemach nastolatków. Powstanie w ten sposób uczniowski kanon lektur szkolnych, w którym skupimy się na tematyce bliskiej młodzieży, a często trudnej, pomijanej, w rozmowach z rówieśnikami i dorosłymi.
4. Warsztaty cyfrowe- miłośników technologii komputerowej zapraszam do udziału w konkursie graficznym na zakładkę dedykowaną poecie hiszpańskiemu. To konkurs w ramach współpracy ze szkołą w Santiago de Compostella i realizacją projektu eTwinning. Szczegóły na blogu w zakładce : eTwinning w szkolnej bibliotece i w bieżących postach.
5. Książkowe graffiti - na korytarzu szkoły spróbujemy stworzyć graffiti zachęcające do czytania i  promujące ulubione książki uczniów i nauczycieli. Stworzą je zainteresowani uczniowie i inni czytelnicy szkolnej biblioteki. 
6. Wyzwanie czytelnicze 2016 - rozpoczniemy przedstawianie sylwetek czytelników, którzy już poradzili sobie z wyzwaniem czytelniczym 2016. Będą to ambasadorzy czytania, którzy już przeczytali w 2016 roku tyle książek, ile mają lat i spróbują zachęcić swoich kolegów i koleżanki do podjęcia się wyzwania czytelniczego.
6. Ten punkt pozostaje otwarty na propozycje tych, których biblioteka inspiruje i którzy to miejsce tworzą będąc jej użytkownikami.