Czas nauczania zdalnego nie sprzyjał realizacji programu czytelniczego w klasie IA "Czytam sobie. Pierwsza klasa". Uczniowie powędrowali do nauki z domu tylko z jedną książeczką z serii i nie mieliśmy możliwości ich wymiany. Wiemy jednak, że wszystkie książki są przeczytane, a niektórzy zaopatrzyli się w nowe książeczki z tej serii dzięki rodzicom i dziadkom. Uczniowie mieli jednak szanse podzielenia się refleksjami o bohaterach książek i tym, co podobało im się w tych opowieściach. Niektórzy podkreślali, że poznali nowe słowa oraz zaciekawiły ich ciekawostki historyczne. Wielką popularnością cieszyły się książeczki o zwierzętach. Dowiedzieliśmy się o tym podczas lekcji online na Google Teams, którą prowadziła wychowawczyni - p. A.Kasprzyk z udziałem nauczyciela bibliotekarza- p.A.Szadziewskiej. Miejmy nadzieję, że niebawem sytuacja zmieni się i wymienimy książki na nowe, a przy tym uzupełnimy nasze karty czytelnika i spotkamy się, aby porozmawiać o pięknych opowieściach wydawanych specjalnie dla najmłodszych uczniów.
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie. Wcześniej blog biblioteki Gimnazjum nr 3 (2010-2017) i SP 30 (2017-2024) w Lublinie.
wtorek, 22 grudnia 2020
poniedziałek, 21 grudnia 2020
Konkurs archidiecezjalny 2020 "Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia"
Zmagania IX edycji konkursu plastyczno-literackiego „Wyślij życzenia na święta Bożego Narodzenia” realizowane były w trudnej dla wszystkich rzeczywistości. Jednak okoliczności miejsca i czasy, nie były przeszkodą dla tych, którzy pamiętają o bliskich przy okazji świąt Bożego Narodzenia.
W tym roku w konkursie wzięło udział 13 szkół, wyzwanie podjęło 36 uczniów tworząc kartki świąteczne, nawiązujące do tradycji przysyłania życzeń świątecznych. W kategorii literackiej zadaniem uczestników było napisanie listu, w którym uwzględnią słowa Jana Pawła II:
"Bądźcie w tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej żyjąc miłością na co dzień…”. Słowa świętego Papieża, szczególnie w tym czasie, zwracające uwagę na szczególne zadanie chrześcijan - niesienia nadziei tam gdzie jej brak. W tej kategorii wyzwanie podjęło siedmiu uczestników.
W tym miejscu, w imieniu organizatorów i jury, pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom i nauczycielom, którzy podjęli wyzwanie za trud i poświęcony czas.
Dziękujemy również Jury: paniom Iwonie Kozak i Ewie Kożuszek, które tradycyjnie podjęły się oceny prac literackich, a także paniom Katarzynie Stanuch i Alinie Hładyniuk, które oceniały prace plastyczne.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły w styczniu 2021roku.
Nadchodzący czas świętowania Bożego Narodzenia będzie dla wszystkich doświadczeniem miłości i nadziei na lepsze jutro, wypływającym z wiary iż Boży Syn przynosi miłość, która przemienia świat i przemienia ludzi.
https://desktopapp.smilebox.com/playBlog/4e4463774f4441304e7a553d0d0a&blogview=true
czwartek, 17 grudnia 2020
Biblioteczne życzenia świąteczne
W oczekiwaniu na te szczególne dni - Święta Bożego Narodzenia - przesyłamy WSZYSTKIM CZYTELNIKOM biblioteczne życzenia świąteczne zawarte w prezentacji:
Klikajcie, oglądajcie 👀 i słuchajcie 👂!
MAGIA BOŻEGO NARODZENIA NIECH NIGDY SIĘ NIE KOŃCZY, UŚMIECHU I POGODY DUCHA !
ZACZYTANYCH ŚWIĄT !
wtorek, 15 grudnia 2020
Literackie Boże Narodzenie!
Idą święta! W tym trudnym czasie pandemii czekamy na ten czas w szczególny sposób! Jedni spragnieni są kontaktu z bliskimi, inni pragną wyrwania się od zdalnego uczenia się i nauczania, a wszyscy po prostu marzymy o odpoczynku! Najlepszym i zawsze niezawodnym sposobem na relaks jest książka i czytanie. Już teraz proponujemy zaopatrzyć się na najbliższy czas w przyjemną lekturę na święta, pyszną pomarańczowo-cynamonową herbatkę, pierniczki i ciepły koc. Wyobraźcie sobie, że siedzicie wygodnie na kanapie lub w fotelu, w tle mienią się choinkowe światełka i gra cicho kolęda. Obok krząta się ktoś bliski, twoje stopy ogrzewa swym futrem kot lub pies, a za oknem prószy śnieg i skrzypi mróz. W takiej atmosferze pozostaje wziąć do ręki książkę i zacząć czytać! Dla tych, którzy jeszcze nie są zaopatrzeni w lekturę świąteczną przygotowałam zbiór propozycji wydawniczych z wątkiem Bożego Narodzenia w tle. Niestety trzeba zaopatrzyć się w nie w księgarniach, bibliotece publicznej lub pedagogicznej, gdyż biblioteka szkolna jeszcze jest nieczynna dla czytelników z powodu covid 19.
Życzymy ciepłej, pełnej pięknych wzruszeń i emocji świątecznej lektury!
Boże Narodzenie w książce na święta i nie tylko.
P.S Niestety od pewnego czasu bloger nie pozwala wstawić kodu do wyświetlenia prezentacji, więc zamieszczamy ją pod powyższym linkiem.
Źródło:
https://www.freepik.com/free-photo/front-view-home-decorated-christmas_5878637.htm#page=2&query=christmas%20books&position=4
piątek, 11 grudnia 2020
Galeria prac pięknych cz.III
PS. Wcześniejsze galerie uczniów możecie obejrzeć klikając w linki zamieszczone poniżej:
👉 https://g3-biblioteka.blogspot.com/2020/05/galeria-prac-pieknych_6.html
👉 https://g3-biblioteka.blogspot.com/2020/06/galeria-prac-pieknych-czii.html
piątek, 27 listopada 2020
15.10.2020 - webinarium NARZĘDZIOWNIK ETWINNERA – Narzędzia do synchroni...
środa, 18 listopada 2020
Wyślij wiadomość na Dzień Życzliwości!
niedziela, 8 listopada 2020
Czytam, polecam ...
https://g3-biblioteka.blogspot.com/2020/10/czytam-polecam.html
chciałybyśmy zarekomendować czytelnikom naszej biblioteki następujące książki. Uczniom, ale nie tylko 😉 polecamy sagę "Opowieści rodu Otori" Lian Hearn, a nieco starszym czytelnikom, nauczycielom, w właściwie nauczycielkom powieść Katarzyny Ryrych pt. "Zginęła mi sosna". Obie propozycje to pasjonujące i wciągające historie, które czyta się jednym tchem. Polecamy !!!
wtorek, 3 listopada 2020
Inauguracja programu "Czytam sobie. Pierwsza klasa" w klasie IA.
poniedziałek, 2 listopada 2020
Skontrum!
"Z książką mi do twarzy!" - wystawa portretów uczniów kl.IVa, IVc, VIb, VIIa i VIIe
"Z książką ci do twarzy!" to hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2020, które ma przekonać uczniów że z książką nie tylko dobrze się prezentujemy, ale i stajemy się osobą inteligentną, mądrą, z wyobraźnią, pomysłową, bystrą, pojętną, elokwentną ... O zaletach książek i czytania pisaliśmy na łamach naszego bloga niejednokrotnie:
1. https://g3-biblioteka.blogspot.com/2020/05/dlaczego-warto-czytac-dla-nastolatkow.html
2. https://g3-biblioteka.blogspot.com/2015/04/dlaczego-warto-czytac.html
3. https://g3-biblioteka.blogspot.com/2015/01/zalety-ksiazek-i-czytania.html
A dzisiaj coś dla estetów 😉 Jeśli nie przemawiają do Ciebie w/w oczywiste i wymierne korzyści z czytania, to może fakt, że z książką po prostu wyglądamy dobrze, a może nawet lepiej przekona Cię byś czytał(-ła)?!?!? 😊
"Z książką mi do twarzy!" to temat wystawy prac - portretów uczniów klas 4a, 4c, 6b, 7a i 7e, którzy w ramach MMBS 2020 przygotowali na lekcjach plastyki pod kierunkiem p. Katarzyny Stanuch swoje portrety z książką. Kolaż, pastele olejne na ciemnym i wydrapywanym tle to techniki, dzięki którym powstały niepowtarzalne wizerunki uczniów-czytelników z książkami. Czy z książką im do twarzy? - oceńcie sami klikając w link poniżej.
A tak wygląda wystawa, która znajduje się w rzeczywistej przestrzeni szkolnej😉 tj. na parterze budynku A, obok biblioteki.
Obejrzeli ją już pierwsi widzowie, uczniowie kl.Ia 😃
Wystawa prac uczniów - prezentacja multimedialna 👀👇
czwartek, 29 października 2020
Kampania "Mała Książka-Wielki Człowiek"
W 2020 roku ruszyła trzecia edycja programu "Mała Książka-Wielki Człowiek". Po noworodkach i przedszkolakach przyszedł czas na dzieci rozpoczynające edukację w szkole podstawowej i naukę czytania. Każda szkoła w Polsce już otrzymuje wyprawki czytelnicze dla pierwszoklasistów przygotowane przez Instytut Książki. W skład wyprawki wchodzą książka "Pierwsze abecadło", bardzo przydatna broszura edukacyjna dla rodziców i opiekunów "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz kreatywny alfabet. Wyprawki zostaną wręczone uczniom na uroczystym spotkaniu w szkolnej bibliotece podczas planowanego pasowania na czytelnika. Celem głównym kampanii jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci różnych grup wiekowych. Czytanie jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed uczniami klas pierwszych. Dzięki wyprawce czytelniczej obcowanie z książką, czytanie, może stać się prawdziwą przyjemnością, rozbudzić dziecięcą wyobraźnię i wrażliwość. W efekcie wszyscy zaangażowani w pracę z wyprawką oczekują, że mali czytelnicy rozbudzą w sobie nigdy nie kończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów. Z pewnością książka z pięknymi ilustracjami Joanny Chmielewskiej, zabawa z kreatywnym alfabetem do wycinania i teksty zamieszczone w książce zachęcą do czytania międzypokoleniowego z rodzicami, dziadkami, opiekunami, rodziną, bliskimi czy nauczycielami. Specjalnie przygotowane wydawnictwo zaprasza do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania. W pięknie wydanej pozycji znajdziecie wiersze i fragmenty znanych książek takich autorów, jak Jan Twardowski, Józef Czechowicz, Dorota Terakowska, Małgorzata Musierowicz, Anna Onichimowska, Rafał Kosik, Marcin Szczygielski.
My, nauczyciele bibliotekarze, życzymy pierwszoklasistom zachwytów w czasie czytania i nauki z tą książką oraz niezapomnianych przeżyć płynących z jej lektury! Bardzo cieszy nas też fakt, że nie tylko nauczyciele i rodzice myślą o młodych czytelnikach, ale i instytucje kultury dzięki którym taki projekt może być realizowany.
Informacje o kampanii:
http://wielki-czlowiek.pl/kategoria/aktualnosci/
5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
We czwartek, 5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 💃👻👸👷😺🙉💂 Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Reksio, Bolek i Lolek ... lista postaci jest długa, urozmaicona i dla każdego miłośnika bajek różna 😊. Jedno jest pewne, że to ich święto i (od)uczucia związane z czytaniem bajek - radość, wzruszenie, zabawa, nauka - są podobne. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to też okazja do przypomnienia ... jak świętowaliśmy ten dzień w ubiegłym roku 👀 - https://g3-biblioteka.blogspot.com/2019/11/konkurs-na-najciekawsza-kreacje-postaci.html i https://g3-biblioteka.blogspot.com/2019/11/korowod-bajkowych-postaci.html i https://g3-biblioteka.blogspot.com/2019/12/nagroda-specjalna.html
Tegoroczne święto w szkole na pewno będzie wyglądało inaczej, ale w domu może stanowić okazję do odbycia rodzinnego ... czytelniczego seansu bajek 😉 Przedstawiamy materiały, które wesprą i urozmaicą to bajowe święto:
- https://view.genial.ly/5eb5b3f9639bfa0d0fdc14f2/presentation-w-swiecie-bajek
- https://view.genial.ly/5ecbc8a3b2b0fd0dac356d45/game-action-w-swiecie-bajek-basni-i-legend
- https://view.genial.ly/5ec6940a7607860d83c4f259/game-breakout-escape-room-zaczarowana-kraina
- https://view.genial.ly/5e8f7f490a072f0d9637d3b4/presentation-bajki
- https://view.genial.ly/5ece55ec4cb8330da0633871/game-quiz (choć z okazji Dnia Dziecka, ale o bajkach 😊)
- https://view.genial.ly/5ea005becdb1990d952c4889/interactive-image-dzien-ksiazki-zagadki-z-bajek (z okazji 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, ale też o bajkach 😉)
Wszystkim Sympatykom bajek i bajkowych postaci życzymy wszystkiego bajkowego 😉😊
wtorek, 27 października 2020
Cyfrowe notatki i kolekcje - webinarium.
Zakodowane książki - część 3.
Z powodu przejścia na system nauczania zdalnego oraz izolację domową wielu klas prezentujemy na blogu trzecią część zadań do konkursu "Zakodowane książki". Zachęcamy do rozszyfrowywania tytułów książek zakodowanych szyfrem Polibiusza i przesyłanie rozwiązań przez dziennik do pani M.Dąbrowskiej-Dudy lub pani A.Szadziewskiej do końca października. Koniecznie podaj swoje imię i nazwisko oraz klasę.
SZACHOWNICA POLIBIUSZA
Grecki historyk Polibiusz wymyślił prosty szyfr nazwany od jego imienia. Kluczem do szyfru jest tabela z umieszczonym w niej alfabetem (bez polskich liter). Zaszyfrowana informacja jest przedstawiona za pomocą ciągu cyfr oznaczających położenie danej litery w tabeli:
pierwsza cyfra jest numerem wiersza, druga cyfra – numerem kolumny.
Zaszyfrowane słowo KODOWANIE ma postać: 25-34-14-34-52-11-33-24-15
Rozkoduj poniższe tytuły książek:
- „13-23-31-34-35-24-15-13 55 12-45-42-55-54”
- „14-11-31-15-25-24 42-15-24-43”
- „55 22-31-34-52-11 35-34-14 14-54-52-11-33-15-32”
- „32-45-43-55-31-11”
- „32-42-45-25”
- „52-54-43-13-24-22-24”
- „34-42-25-24-15-43-44-42-11 25-42-34-52-54 55-34-43-24”
- „35-43-55-13-55-34-31-54”
- „12-11-31-52-11-33 52 31-34-14-34-52-13-15”
- „35-24-15-13 43-35-42-54-44-33-54-13-23 25-45-33”
- „35-15-13-23-34-52-54 14-42-15-43-55-13-55-34-52-24-15-13”
- „13-45-14-34-52-33-54 13-23-31-34-35-11-25 24 24-11”
- „15-52-11 24 24-14-15-11-31-33-11 34-35-24-15-25-45-33-25-11”
- „12-24-12-31-24-34-44-15-25-11 35-11-33-11
31-15-32-34-33-13-15-31-31-11”
- „14-15-44-15-25-44-54-52-24 55 25-31-11-43-55-44-34-42-33-15-22-34 52-55-22-34-42-55-11”
Powodzenia!👍
piątek, 23 października 2020
Tradycyjne klasowe wypożyczanie.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to tradycyjnie w naszej szkole okazja do organizowania klasowych wypożyczeń przy okazji odwiedzin szkolnej biblioteki. W tak dużej szkole akcja tego typu wymaga zaplanowania, a w obecnej sytuacji pandemii dodatkowo wdrożenia działań logistycznych. Życie i dynamiczna sytuacja covidowa spowodowały, że w dwóch pierwszych miesiącach października odwiedziły nas wszystkie klasy II i III oraz klasa 4A, 4C, 5a i 5b. Klasy I będą w przyszłości miały swoje szczególne święto włączenia w szeregi czytelników, a uczniów pozostałych klas zapraszamy już indywidualnie. Zaproszeni uczniowie mogli wypożyczyć książki zaproponowane przez nauczycieli bibliotekarzy i wyłożone w specjalnej oraz bezpiecznej strefie biblioteki. Uczniowie, niestety, nie mogą dotykać wyłożonych książek i wybierać ich samodzielnie. Pomocą w dokonywaniu wyborów czytelniczych służą nauczyciele bibliotekarze. Staramy się zaprezentować książki i opowiadać o nich. Wykładamy różne powieści, ulubione opowieści o zwierzętach, jak i książki popularnonaukowe z różnych dziedzin, od sportu po origami. Uczniowie opowiadają nam też o swoich zainteresowaniach, a my buszujemy po regałach i wyszukujemy książki zgodnie z ich oczekiwaniami. W warunkach pandemicznych i dbając o bezpieczeństwo wszystkich zapraszamy do wypożyczalni tylko trójkę uczniów. W trakcie lekcji wszyscy rotacyjnie zostają obsłużeni. Oczekujący na wypożyczenia uczestniczą w różnych lekcjach lub akcji kodowania książek. Na lekcjach w czytelni uczniowie zostają wprowadzeni do świata książek poprzez wysłuchanie piosenki "Mała książka-wielki człowiek". Utwór muzyczny i jego tekst stał się motywem wyjściowym do dyskusji o czytaniu i odkrywaniu korzyści płynących z czytania, zwłaszcza w tych szczególnych czasach. Niektórym klasom zaproponowałyśmy też obejrzenie i wysłuchanie bajek z nowym morałem w kontekście covidu. Bajki czytane przez aktorkę A.Dereszowską były nie tylko okazją do ich przypomnienia, ale przede wszystkim sposobem na uświadomienie dzieciom jak ważna jest higiena osobista, przestrzeganie rekomendacji noszenia maseczek i zachowywania odległości w tych niespokojnych czasach. Jeszcze inne grupy uczniów miały okazję udziału w akcji kodowania książek. Nauczyciel bibliotekarz pozostawał z grupą uczniów na korytarzu szkoły, gdzie rozwieszono w formie konkursu zakodowane w różny sposób tytuły książek. Uczniowie poznawali dwa sposoby szyfrowania i dekodowania informacji, a przy okazji uczyli się logicznego myślenia, uważności i koncentracji uwagi oraz zdrowej rywalizacji. Naszym głównym celem było zapoznanie uczniów z nową, znaną i popularną literaturą dla dzieci i młodzieży.
Różnorodność zaproponowanych książek do wypożyczeń, jak i działań edukacyjnych, wymagała od nauczycieli bibliotekarzy współpracy, podziału zadań i otwartości na oczekiwania naszych czytelników, a to wszystko zaowocowało wypożyczeniem około 1000 książek i uśmiechami na twarzy uczniów, jak i nauczycieli. Teraz zapraszamy już tylko indywidualnie!
Nauczyciel bibliotekarz w dobie pandemii widziany oczyma uczniów.
Obchodziliśmy niedawno Dzień Komisji Edukacji Narodowej. W naszej szkole uczniowie z Koła Teatralnego pod opieką pani Iwony Kozak przygotowali montaż o nauczycielach w dobie pandemii. Przedstawienie zostało nagrane i zmontowane przez panią Anetę Szadziewską, a cała społeczność szkoły obejrzała występ cyfrowo w salach lekcyjnych. Z dużą dawką humoru, ale i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa w czasach koronawirusa, uczniowie zaprezentowali codzienny strój nauczyciela przedmiotów przyrodniczych, humanistycznych, strój klasyczny oraz strój nauczyciela bibliotekarza. Uczniowskie rozwiązania i pomysły mogłyby znaleźć się w szkolnych procedurach postępowania w czasie pandemii i stanowić doskonały przykład walki z wirusem. Szkoda, że procedury już zatwierdzone. ;) Za to zaproponowane kreacje zgodne z trendami mody, naturą nauczycieli i specyfiką zawodu, można śmiało przenieść do szkolnego zestawu obowiązkowego nauczyciela. Wystarczy trochę odwagi, dystansu do siebie i poczucia humoru. ;)
Nauczycielom bibliotekarzom było szczególnie miło, gdyż ich roli i pracy poświęcono fragment montażu. Strój nauczyciela bibliotekarza uznano za hit sezonu!:) To nowatorski, bo antycovidowy strój, który składa się z obszernej spódnicy z wygodnymi kieszeniami, w których trzymamy książki i dzięki temu, gdzie się da, propagujemy czytelnictwo. Nauczycielka bibliotekarka nosi też odpowiednio dobraną biżuterię (z motywami książkowymi) i torebkę (aby zmieścić jak najwięcej książek), a także wygodne buty, dzięki którym przemierza przestrzenie biblioteki, przenosi tysiące podręczników i porusza się po ścieżkach czytelniczych i medialnych. Nie zapomniano wspomnieć o nakryciu głowy! Każdy innowacyjny bibliotekarz za pośrednictwem hiperłącza zainstalowanego na głowie ma bezpośredni dostęp do Internetu, a jego twarz osłania chroniąca przed wirusem maseczka z ulubionymi cytatami z książek. Bardzo podoba nam się ta propozycja i już podjęłyśmy starania o wdrożenie obowiązku noszenia takiego stroju roboczego przez nauczycieli bibliotekarzy!:)
czwartek, 22 października 2020
Zakodowane książki.
Kodowanie, szyfrowanie zapewne kojarzy się większości z informatyką i programowaniem, światem komputerów i szpiegów. Nic bardziej mylnego, bo szyfrować i kodować można wszędzie i wszystko. Czy wiecie, że książki też można zakodować i że kryją w sobie różne tajemnice? Tytuły książek mogą być szyfrem, wskazówką, o czym jest powieść. Akcja wielu powieści często osnuta jest zagadkami, rebusami i tajemnicami. Bohaterowie książek detektywistycznych i sensacyjnych to czasem szpiedzy, którzy albo coś szyfrują albo dekodują. Biblioteka szkolna jest też doskonałym miejscem do szyfrowania i kodowania informacji. Tym razem to my, nauczyciele bibliotekarze, ukryliśmy popularne książki z naszej szkolnej biblioteki. Nie są jednak schowane w sejfie biblioteki ani podziemnym magazynie. Nie musicie ich poszukiwać na regałach, w czytelni czy Internecie. Wystarczy, że w wolnym czasie rozwiążecie, a fachowo: odkodujecie, ukryte tytuły książek. Tytuły zakodowane są różnymi metodami. Wszystkie umieszczone są na korytarzu szkoły wraz z instrukcją. W pierwszym tygodniu Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaproponowaliśmy odszyfrowywanie tytułów książek kodem czekoladkowym. W drugim tygodniu książki ukryto wykorzystując szyfr Cezara, a w trzecim użyto szachownicy Polibiusza. W ostatnim tygodniu października pojawią się książki ukryte pod szyfrem ułamkowym. Potraktujmy zabawę jako konkurs! Na rozwiązania czekamy do końca października. Należy przynosić je do czytelni biblioteki i włożyć do specjalnego pudełka oznaczonego grafiką Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2020. Zapraszamy!
Jeśli chcecie wiedzieć już teraz na czym polegają wybrane przez nas metody szyfrowania polecamy stronę: http://zabawyzprogramowaniem.edu.pl/
Poniżej prezentujemy wybrane migawki fotograficzne z dekodowania książek! Widać, że zabawy było co niemiara, a przerwa była mądrze i aktywnie wykorzystana.
24 października -Światowy dzień Origami
Bibliobudka promuje czytelników i ich książki.
środa, 21 października 2020
Książki mojego dzieciństwa, mojej młodości ...
Przedstawiamy w formie chmury wyrazowej nazwiska autorów i tytuły książek, które czytali w dzieciństwie i młodości nauczyciele naszej szkoły. Tak, tak ... wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi 😉 Dzisiaj wracamy do nauczycielskich lektur z tego okresu. Jeśli jesteście ciekawi co czytali wasi nauczyciele kiedy mieli tyle lat co Wy, kliknijcie na linki poniżej "Powiedz mi co czytasz, a powiem ci kim jesteś" - spróbujcie zgadnąć kto czytał wymienione książki. A Wy co czytacie? W komentarzach możecie podać tytuły ulubionych książek. Zapraszamy do lektury tych i innych - również z księgozbioru biblioteki szkolnej - książek 😊 Czytajmy, po prostu czytajmy ...
Tytuły książek czytanych w dzieciństwie przez Nauczycieli SP Nr 30 w Lublinie:
Tutaj w wersji animowanej: https://wordart.com/nctuwd20ux8z/word-artAutorzy w/w książek:
Tutaj w wersji animowanej: https://wordart.com/y3ny4lvz4jfq/word-art%202
wtorek, 20 października 2020
Echa Narodowego Czytania 2020
Narodowe Czytanie 2020 już za nami 😊 Z radością informujemy o otrzymaniu pakietu materiałów - egzemplarza "Balladyny" J.Słowackiego z autografem Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy, okolicznościowej pocztówki oraz listu gratulacyjnego z wyrazami szacunku od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p. Andrzeja Dudy. Pan Prezydent składa w nim serdeczne podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu Balladyny Juliusza Słowackiego. Podkreśla, że dzięki naszemu - organizatorów i uczestników - zaangażowaniu dziewiąta odsłona akcji odbyła się w przeszło trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie i że udało się ją przeprowadzić z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Prezydent dziękuję za " ... inwencję i pomysłowość, które wzbogaciły Narodowe Czytanie. Balladyna interpretowana była na różne sposoby, co jeszcze bardziej wzmocniło uniwersalny przekaz i przyczyniło się do lepszego zrozumienia tego arcydzieła. To wspaniały dowód, że klasyka polskiej literatury jest żywa, skłania do refleksji i przysparza dużo radości."