środa, 22 lutego 2017

Winter reading mannequin challenge



                                               

21 lutego o godz. 12.15 w naszej szkole odbył się mannequin challenge - zabawa polegająca na zastyganiu w bezruchu podczas wykonywania różnych czynności. Gimnazjaliści wzięli udział w WINTER READING MANNEQUIN CHALLENGE - udawali manekiny, które w zimowej scenografii czytały książki. Wydarzenie to było kolejnym zadaniem realizowanym w ramach projektu "Zafiksowani na czytanie". Dużym wyzwaniem dla uczestników projektu było zachęcenie jak największej liczby koleżanek i kolegów do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Gimnazjaliści jednak okazali się otwarci na tego typu zabawy i ... zobaczcie sami efekt.


PS. Dziękujemy gimnazjalistom i nauczycielom p. Anecie Szadziewskiej, p.Iwonie Kozak i p. Agnieszce Tkaczyk za włączenie się do zabawy oraz wsparcie.
Okazuje się, że najtrudniej było wytrzymać bez ruchu aż ... 3 minuty😊

Lapbooki "zafiksowanych na czytanie"

Lapbook (w wolnym tłumaczeniu "książka na kolanach") to rodzaj własnoręcznie wykonanej książki tematycznej. To bardzo popularny ostatnio sposób opracowania i zaprezentowania wiedzy na określony temat. Doskonale sprawdza się także w edukacji czytelniczej. Lapbook'i wykonane do/na podstawie książek to jedno z zadań "zafiksowanych na czytanie". Kolejnymi etapami pracy były:
- zapoznanie się z metodą i jej możliwościami,
- wybór książki,
- praca nad "swoim" lapbook'iem. 

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet
Przy tworzeniu lapbook'ów warto obejrzeć i zapoznać się z:



Warsztaty fotografii "Książki zapisane obrazem" w ramach projektu "Zaczytaj się w Lublinie"-zaproszenie.

Zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach w ramach konkursu na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2017 oraz projektu "Zaczytajmy się w Lublinie".

 Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z zagadnieniem fotografii kreacyjnej (inscenizowanej) - połączenia fotografii portretowej z elementami fotografii przedmiotu i reportażu. Poznają wskazówki jak budować obraz fotograficzny i opowiadać obrazem historie. Kolejne zagadnienie to wybór miejsca do sesji i praca z modelem. Pomoże nam w tym kostiumolog, który zaprezentuje i opowie o inspiracjach tworzenia kostiumów do zdjęć. Pokażemy też ciekawe fotografie inspirowane literaturą. Uczestnicy przeprowadzą sesję zdjęciową, której głównym tematem będzie książka, czytelnik,czytanie w plenerze Lublina. Powstałe zdjęcia wyeksponowane zostaną w Filii nr 31 MBP               im. H. Łopacińskiego w Lublinie i wezmą udział w konkursie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w  ramach projektu „Zaczytaj się w Lublinie”. Warsztat poprowadzi pani Ewelina Podsiadła – lubelski fotograf, ilustrator i grafik.
Warunki uczestnictwa w warsztacie:
1. Warsztaty skierowane są do uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz gimnazjów województwa lubelskiego.
2. Warsztaty odbędą się w Filii nr 31 MBP im.H.Łopacińskiego w Lublinie, ul. Nałkowskich 104.  16 marca 2017 roku od godziny 10.00 do 15.00.
3. Uczestnictwo w warsztatach jest jednocześnie deklaracją udziału w konkursie medialnym (fotograficznym) z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017 w ramach projektu „Zaczytaj się w Lublinie”.
3. Warsztaty dla uczestników projektu są bezpłatne.
4. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: g3.biblioteka@op.pl do 10. 03. 2017 r. 
5. Każda szkoła może zgłosić dwóch uczniów, ale o zakwalifikowaniu się decyduje liczba zgłoszeń. Liczba uczestników w warsztacie jest ograniczona. O zakwalifikowaniu się na warsztaty poinformujemy poprzez email do 14.03.2017 r.

6.  Zakwalifikowani do warsztatu uczniowie zobowiązani będą do przyniesienia na warsztat aparatu fotograficznego, dwóch zdjęć swojego autorstwa (temat : człowiek w scenerii Lublina) oraz ulubionej książki młodzieżowej. 

niedziela, 19 lutego 2017

Warsztaty regionalne w Piwnicy pod Fortuną

          16 lutego odbyły się drugie z serii warsztatów poprzedzających VI edycję konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017 i wchodzących w skład projektu "Zaczytajmy się w Lublinie". Tym razem warsztaty odbyły się w Piwnicy pod Fortuną, miejscu gdzie można "odbywać podróże w czasie". Dwudziestu dziewięciu uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i gimnazjów z Lublina oraz Jastkowa, Świdnika i Biłgoraja przeniosło się do renesansowego Lublina "w szesnastowiecznych butach ..." by poznać życie mieszczan i dowiedzieć się np. jaką poezję czytali?, jakie mieli rozrywki?, jak wyglądał renesansowy dom mieszczański?, co jedli? ... Zajęcia były prowadzone metodą warsztatową. Uczniowie czytali i analizowali renesansową poezję Jana Kochanowskiego, Biernata z Lublina, Mikołaja Reja i Sebastiana Klonowica, "tłumacząc" ją na język współczesnej polszczyzny. Na podstawie fragmentów "Żywotu Ezopa Fryga, mędrca obyczajnego ..." Biernata z Lublina w grupach tworzyli portret bohatera utworu. W ciekawy, bo problemowy sposób zastanawiali się nad dietą lublinian w renesansie.
         Niewątpliwą jednak atrakcją tego spotkania była możliwość zwiedzenia Piwnicy pod Fortuną, a szczególnie winiarni z unikatowymi XVI-wiecznymi malowidłami. Zachwyciły też inne wnętrza Piwnicy przedstawiające historię Lublina poprzez multimedialne prezentacje. Dzięki ekranom dotykowym uczniowie w nowoczesny i frapujący sposób mogli poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę na temat Lublina "złotego wieku", jego wielokulturowości i wieloreligijności. Zaskakującym elementem ekspozycji o historii lubelskiego przemysłu jest ... wjeżdżająca z impetem lokomotywa. Znakomity pomysł, niesamowity efekt wizualny i dźwiękowy zachęca do zwiedzania i zapoznania się z multimedialna historią Lublina.

      PS.   "Było fajnie i ekstra" - takie opinie "na gorąco" wyrażali wychodzący z Piwnicy pod Fortuną uczniowie. Można wierzyć lub nie 😊, ale ja wierzę " bo tam byłam" i ciekawie czas spędziłam😉

Relację p. Agnieszki Pawlak-Dziaduch, kierownika Filii nr 31 MBP im. H.Łopacinskjiego w Lublinie przeczytasz klikając: http://www.mbp.lublin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6651&Itemid=297


Ofertę Piwnicy pod Fortuną poznasz klikając: http://piwnica.lublin.eu/pl/home

Powered by emaze
         

           

Zróbmy sobie kartkę walentynkową

Warsztaty artystyczne w czytelni biblioteki szkolnej stały się już tradycją. Tym razem dzień św. Walentego stał się inspiracją do spotkania, podczas którego uczniowie tworzyli kartki walentynkowe. Uczniowie stworzyli całkiem "odjazdowe" kartki walentynkowe, wykorzystując technikę quilling'u i serca wycięte przy pomocy ozdobnych dziurkaczy. Było twórczo i walentynkowo ! A niektórzy z uczestników stworzyli więcej niż jedną kartkę walentynkową :-)

Powered by emaze

piątek, 17 lutego 2017

Walentynkowy Lublin.

Z okazji Walentynek i przy okazji rozpoczęcia obchodów 700-lecia nadania praw miejskich miastu Lublin klasa Ia wzięła udział w lekcji wychowawczej "Walentynkowy Lublin". W lekcji wykorzystałam najbardziej atrakcyjną ciekawostkę dla nastolatków w tym temacie, tj. informacje o relikwiach św. Walentego w Lublinie oraz szereg krótkich opowieści o perypetiach miłosnych znanych Lublinian i postaci z legend. Uczniowie poznali historię Złotniczanki, pięknej Rusałki, Czarnej Inez, czarownicy Filipowiczowej oraz wątki miłosne z życia H. Wieniawskiego, S.Klonowica i B.Prusa. Opowieści przeplatane były pokazem zdjęć z albumów i Internetu. W drugiej części lekcji wykonali zakładki wyrażające swoje emocje do rodzinnego miasta Lublin. Wśród haseł wyrażających zamiłowanie do Lublina znalazły się:
                                "Lublin jest do po(kochania)"                                                            I love my town Lublin!
I’m proud of my town!
Kocham Lublin!
Lublin to moje miasto!
Romantyczny Lublin!
Zakochaj się w Lublinie!
W Lublinie…kochaj mnie!
All we need is love of Lublin!
I love my town Lublin!
I’m proud of my town!
Kocham Lublin!
Lublin to moje miasto!
Romantyczny Lublin!
Zakochaj się w Lublinie!
W kinie, w Lublinie (po)kochaj mnie!
All you need is Lublin!



czwartek, 16 lutego 2017

Walentynkowe warsztaty rękodzieła

           Choć według kalendarza Walentynki przypadają 14 lutego - jak powszechnie wiadomo 😉 - to w ramach przygotowań do tego święta w naszej szkolnej bibliotece już w piątek, 10 lutego odbyły walentynkowe warsztaty rękodzieła. Tym razem wykonywaliśmy serduszka z masy porcelanowej. Prosty przepis na masę porcelanową znajdziecie  w internecie m.in. na: http://mojedziecikreatywnie.pl/2016/11/sucha-porcelana-przepis/  
                 Masa jest nie tylko łatwa w przygotowaniu, ale także uniwersalna ... jeśli chodzi o zastosowanie. Można ją barwić, malować, dodawać brokat, wyciskać na gotowych ozdobach różne ornamenty ... Jest wiele zabawy przy jej tworzeniu - wyrabia się ją jak ciasto. Jest też bardzo przyjemna w dotyku, ładnie pachnie, a gotowe dekoracje są niepowtarzalne. Tak jak z prawdziwej porcelany delikatne, a podświetlone stają się przezroczyste. Zimna porcelana nie wymaga też wypalania - jest gotowa po wyschnięciu.

Powered by emaze

środa, 15 lutego 2017

Walentynkowe zajęcia Koła origami

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

Walentynkowa gra literacka "Randka w ciemno z..."

Czy Pan Tadeusz, Marek Winicjusz, Mały Książę, Katniss, Hazel, Bella, Zosia mogą być dobrymi kandydatami na randkę? Okazuje się, że jak najbardziej. Dowiodła tego gra literacka, której wzorem był popularny kiedyś program telewizyjny "Randka w ciemno". W grze mógł wziąć udział każdy uczeń, ten oczytany i bardziej oporny w czytaniu. Osobą wybierającą był gimnazjalista, a osoby wybierane wcielały się w role bohaterów literackich. Kandydat na randkę z uczennicą losował kartę z opisem bohatera, na której znajdowały się informacje o wieku, pochodzeniu, wyglądzie, zainteresowaniach, charakterze i temacie miłości. Osoba wybierająca zadawała każdemu te same pytania i po rundzie dokonywała wyboru. Nagrodą dla walentynkowej pary była "wirtualna" wycieczka do miejsc zabawnie nawiązujących do wykorzystanych w grze powieści. Gra,w której brali uczniowie na przerwach, gimnazjaliści z klasy IB i IIB na języku polskim była doskonałą okazją do przypominania i poznawania nowych perypetii miłosnych wielu bohaterów z lektur szkolnych i poczytnych wśród młodzieży powieści. Celem gry było też czytanie tekstu ze zrozumieniem, kształcenie umiejętności wcielania się w role i autoprezentacji. Większość gimnazjalistów otrzymała plusy na języku polskim, a dla innych była to doskonała zabawa, w której mogli pokazać swoje ukryte często zdolności. Niektórzy kilka razy brali udział w zabawie, inni przygotowywali opisy do kart, a dla publiczności był to rodzaj testu ze znajomości literatury. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wspólnego tworzenia gier, zabaw i wydarzeń promujących czytanie i książki.








Randka w ciemno z ... książką





Dzień Św. Walentego w bibliotece to doskonała okazja do zorganizowania różnorodnych zajęć, gier i zabaw ... z książką w tle. Bo miłość ma różne oblicza i tę do książek i czytania warto jest przywołać tego dnia. Przepis na randkę w ciemno z książką, czyli liczy się to, co jest w środku, a nie na zewnątrz jest prosty. Wystarczy zapakować książki, oczywiście "z miłością" w tle np. w papier gazetowy, dodać gadżet walentynkowy i zachęcić uczniów do ich wypożyczenia. Ta niecodzienna forma wypożyczeń spodobała się nie tylko żeńskiej części naszych czytelników 😉I tak jak w miłości potwierdziło się, że NIE WAŻNE jak wyglądasz, a WAŻNE co masz w środku 😊







poniedziałek, 13 lutego 2017

Dlaczego warto czytać?

Warto o to pytać uczniów, by podkreślić rolę i zalety książki oraz czytania. Kolejna lekcja zastępstwo dostarczyła następujących odpowiedzi:


Im więcej czytam, tym ...

- mam większy zasób słów i mogę prowadzić swobodne konwersacje i dzięki temu zyskuję nowych znajomych, 
- rozwijam wyobraźnię i dlatego mam więcej i lepszych pomysłów,
- częściej uśmiech gości na mojej twarzy i z racji tego mam więcej przyjaciół, a także, nie czuję się samotny,
- mam więcej pozytywnej energii i ze względu na to osiągam więcej sukcesów,
- mam dobry humor, który udziela się innym,
- jestem mniej zestresowany i mniej się denerwuję, a w efekcie jestem zdrowszy,
- lepiej się czuję,
 - mam lepszy komfort życia,
- lepiej radzę sobie w różnych sytuacjach,
- jestem człowiekiem, który zna swoją wartość i szanuje siebie,
- bardziej realne staje się, że kiedyś napiszę własną książkę,
- mam więcej energii i mogę oraz chcę więcej,
- bardziej "wciągam" się  w czytanie,
- mniej osób się przy mnie nudzi ...

Na koniec chciałabym zacytować całą wypowiedź, głównie ze względu na jej nietypowość. Po raz pierwszy zdarzyła mi się tak inna od wszystkich odpowiedź uczennicy. Przeczytajcie sami:

"Im więcej czytam, tym więcej wiem. Więcej wiem o życiu. O życiu w wyobraźni. W wyobraźni marzę. Marzę o tym, żebym była postacią nadnaturalną. Postacią nadnaturalną o macach czterech żywiołów, czyli wody, powietrza, ognia i ziemi..."


PS. Pomysł lekcji pochodzi z książki Kelly Gallagher pt. "Jak zachęcać do czytania. Minilekcje dla uczniów gimnazjum i liceum".

Zabawy z okładkami książek

Kolejna lekcja - zastępstwo doraźne i kolejna szansa by zainteresować uczniów książką i czytaniem, przypomnieć o istnieniu biblioteki ... A także szansa by sprawdzić czy ćwiczenie, polegające na napisaniu krótkiego tekstu "z okładek" sprawdzi się w praktyce.  To proste zadanie nie tylko kształci umiejętność kreatywnego pisania, ale i upowszechnia zasoby biblioteki (uczniowie tworzą tekst na podstawie okładek książek ze szkolnej biblioteki). A oto wybrane efekty ich pracy:

"W wakacje z gangsterem, w każde piątki Jaśki spotykały się na rogu 110 ulic. Pewnego dnia Jaśki zgubiły klucze. Mieli serce w kawałkach, gdyż wiedzieli że rodzice za wszelką cenę będą chcieli je odzyskać. Rodzice powiedzieli jednemu z Jaśków: musisz to komuś powiedzieć! i koniecznie wykonać telefony do przyjaciela. I mieli rację - chłopak Beaty znalazł klucze i oddał je rodzicom."


"Telefony do przyjaciela"
"Adam zawsze był znany jako "ten gruby". W wakacje zaczął jednak ćwiczyć i bardzo się zmienił. Poznał także dziewczynę, która miała na imię Ania. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Mam serce w kawałkach - powiedział na wieść o przeprowadzce dziewczyny. Mam już klucze do nowego domu, oznajmiła. I wciąż ją kocham - pomyślał."

"Pewnego dnia pojechałam z rodziną na wakacje.Tam poznałam dziewczynę o imieniu Ania i jak się później okazało, chłopaka Beaty, którego Ania chciała zdobyć za wszelką cenę. Dużo czasu spędzaliśmy na plaży i właśnie tam zgubiłam klucze. Spanikowałam do tego stopnia, że musiałam to komuś powiedzieć. Wybór padł na brata, który tak bardzo chciał mnie pocieszyć, że zaproponował - a może czekolada z chili?  Czemu nie, pomyślałam i dodałam, że gdybym była czekoladą to za wszelką cenę starałabym się odbić chłopaka Beaty. Mimo to mam serce w kawałkach."

I jeszcze męski, lakoniczny dialog :-):

- Cześć Maciek!
- Cześć Marek!
- Czy coś się stało? Musisz to komuś powiedzieć!
-No dobra ... i wciąż ją kocham!
- Przejdźmy się i wszystko mi opowiesz.
- O nie, idzie ten gruby.
- Kto?
- Chłopak Beaty!
- Chodźmy gdzieś, czekolada z chili na pewno poprawi nam humor.

W opowiadaniach użyto tytułów książek: Barbary Ciwoniuk, Ewy Nowak, Adama Langa, Anny Łaciny, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, J.P.Arrou-Vignod'a, Kathrin Lange, Katarzyny Ryrych, Nicholas'a Sparks'a, Katarzyny Majgier
  

środa, 8 lutego 2017

Jak promować czytelnictwo, czyli...spotkanie humanistów oraz nasze propozycje, pomysły, aktywności...na pracę z książką, teksem, słowem.



Powered by emaze
Prezentacja to zbiór pomysłów własnych, które proponuję jako metody wspierające kształcenie kompetencji czytelniczych uczniów. Wśród propozycji przedstawiam narzędzia TIK pomocne w rozwijaniu czytelnictwa, propozycje akcji promujących czytanie, przykłady gier, lekcji, miejsc i instytucji, które mogą inspirować do budowania swojego warsztatu pracy w zakresie szerokiego pojęcia kompetencji czytelniczych. Jeśli prezentacja jest przydatna uprzejmie proszę o pozostawienie komentarza z informacją o jej wykorzystaniu.
P>S
Prezentacja stanowi moją własność i jest udostępniona na wolnej licencji, co oznacza, że można z niej korzystać, ale nie w celach komercyjnych.

Lapbooki klasy IIB!

Oto prezentacja prac uczniów klasy IIB. Wykonane lapbooki to nowatorski dla uczniów sposób na zaprezentowanie i zareklamowanie książki. Wybrane powieści to książki ze współczesnej literatury obyczajowej dla młodzieży poruszające ważne dla nich tematy i problemy, jak: anoreksja, toksyczny związek, alkoholizm rodzica, przemoc w rodzinie, bezdomność, tożsamość płciowa, świat gier komputerowych, przyjaźń dziecka z dorosłym, zmiana statusu majątkowego, tajemnice rodzinne, otyłość, egzaminy, pierwsza miłość i wiele innych. Czekamy na ciąg dalszy prac oraz na książki elektroniczne o książkach, które uczniowie zaprezentują w programie Story Jumper. Uczniom serdecznie gratulujemy ciekawych prac i stawiamy prawie wszystkim piątki i szóstki!

Powered by emaze

środa, 1 lutego 2017

Z wizytą w portugalskiej szkole.

  Uciekając w ferie z mroźnej Polski do cieplejszej Portugalii nie spodziewałam się, że będę miała przyjemność zawitać do portugalskiej szkoły. Ku mojemu miłemu zaskoczeniu zaproponowała mi to koleżanka Marialuz, która jest znaną w społeczności eTwinning nauczycielką przedszkola. Moja wizyta była krótka, gdyż trwała ponad godzinę, ale wyszłam z niej bardzo zadowolona. Mogłam poznać inne realia i specyfikę pracy szkoły innej niż gimnazjum, w którym pracuję. Maria pracuje w maleńkiej szkole na obrzeżach Lizbony. Jest doświadczonym i bardzo lubianym przez dzieci nauczycielem. To również znana w Europie, a w tym w Polsce i Lublinie nauczycielka, gdyż jest bardzo otwartą na współpracę osobą. Do tego jej entuzjazm oraz pomysłowość metod pracy i chęć umiejętnego włączania technologii komputerowej w edukację dzieci sprawiają, że chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i realizuje międzynarodowe projekty. Wizytę w szkole rozpoczęłam około godziny 9 rano, kiedy już prawie wszystkie dzieci (czterolatki i pięciolatki) zgromadziły się w swojej sali. Najpierw poznałam pracowników administarcji, a następnie asystentkę Marii. Potem przyszła pora na poznanie dzieci. Przedszkolaki nieśmiało, ale z zainteresowaniem przyglądały mi się. Mogłam się do nich tylko uśmiechać, gdyż nie znam portugalskiego. Z minuty na minutę nawiązywaliśmy jednak coraz to lepszy kontakt. Każde z nich pytałyśmy po angielsku o imię i wiek. Chętnie odpowiadały, a potem były bardzo ciekawe, ile ja mam lat. Po zapoznaniu się okazało się, że każde dziecko chętnie deklaruje wyjazd ze mną do Polski. Obiecałam im, że na pewno się jeszcze spotkamy, bo planujemy videokonferencję i przesłanie książeczek po polsku i o Polsce. Na koniec każde z dzieci przybiło ze mną piątkę! Przedszkolaki ruszyły na śniadanie, a ja do ich biblioteki. Biblioteka to pokoik, z którego mogą korzystać wszyscy w dowolnym czasie. Jest kolorowy, z wygodnymi siedziskami i zabawkami, zawsze otwarty i z kilkoma regałami książek. Biblioteczka ozdobiona jest dekoracjami nawiązującymi do książek i nie jest prowadzona przez nauczyciela bibliotekarza ani żadnego uczącego w tej szkole. Dodam, że w placówce pracuje pięciu nauczycieli, którzy mają też wsparcie asystentki i psychologa. Następnie Maria pokazała mi plac zabaw dzieci i inne sale lekcyjne. Szkoła jest wesoła, kolorowa, chociaż skromnie wyposażona. Na pewno jej kameralność to duży atut placówki. Wizytę zakończyłam w pierwszej klasie. Było mi bardzo miło, gdyż spotkałam tam osobistego tłumacza - dziewczynkę z Polski, Weronikę, która okazała się bardzo pomocną mi osobą. Nauczyciel pozwolił uczniom przywitać się z Marią, byłą ich nauczycielką. Powitania były czułe i ciepłe, gdyż prawie wszystkie dzieci wyszły z ławek. Potem w centrum uwagi znalazłam się ja. Miałam za zadanie czytać po portugalsku zdania napisane na lekcji przez uczniów. Było to nie lada wyzwanie, gdyż najbardziej wymagający okazał się chłopiec, który kilka razy kazał mi powtarzać zdanie. Widocznie popełniałam dużo błędów, ale na szczęście obok miałam Weronikę. Myślę, że była bardzo zadowolona, że może mi pomóc, a ja byłam z niej bardzo dumna, gdyż nauczyciel powiedział, że bardzo dobrze się uczy. Wizyta w klasie zakończyła się uściskami i wspólnymi zdjęciami.
    Moja wizyta w szkole zakończyła się. To nie był jednak koniec spotkań z nauczycielami i wymiany informacji o pracy w edukacji. Dzięki Marii umówiłyśmy się na spotkanie z Elisabete. Bet poznałam kiedyś w Atenach, gdyż podobnie jak ja pracowała w szkole jako nauczyciel bibliotekarz i jest ambasadorem programu eTwinning. Obie nauczycielki organizują wspólne spotkania, a Bet często odwiedza szkołę Marii i czyta dzieciom książki. Obecnie Elisabete pracuje poza Lizboną i jest nauczycielką geografii. Oprócz tego to bardzo pogodna osoba z talentem artystycznym. Bet nie tylko interesuje się sztuką, ale to jej autorstwa są różne plakaty, postery, zaproszenia spotykane w eTwinning w Portugalii.
       Na koniec muszę jeszcze dodać zdanie o Marii, gdyż to najlepsza opowiadaczka (storyteller!:)) , jaką kiedykolwiek spotkałam. Maria wiedziała wszystko o każdym obiekcie, miejscu, które z nią zwiedzałam i snuła legendy i historie o nich. Teraz już wiem dlaczego dzieci tak uwielbiają swoją nauczycielkę! Przecież opowiadanie bajek to najpiękniejsza chwila dnia dziecka, małego i dużego!

I gdyby nie przygoda z eTwinning nie byłoby takich spotkań i wspomnień!

      
     

Lekcja języka polskiego w IIB z polską literaturą młodzieżową w roli głównej.

Jeszcze przed feriami klasa IIB wraz z nauczycielką języka polskiego - panią Iwoną Kozak zawitała do szkolnej biblioteki, aby wybrać do omówienia na lekcji dodatkową lekturę z rodzaju literatury młodzieżowej. Zdecydowałam, że zaproponuję uczniom wybór  współczesnych książek dla młodzieży wyłącznie polskich autorów. Ze zbiorów wybrałam blisko trzydzieści tytułów tak, aby każdy uczeń mógł swobodnie przyjrzeć się książkom i dokonać samodzielnego wyboru. Moim celem było zachęcenie uczniów do przeczytania powieści, których akcja osadzona jest w znanych i bliskich często młodzieży polskich realiach. Argument, że opowiedziane w książkach historie to "wasze historie z życia" był próbą znalezienia sposobu zmotywowania gimnazjalistów do przeczytania powieści obyczajowej, która nie jest jednak ulubionym gatunkiem literackim dokonywanym w wyborach czytelniczych uczniów, głównie chłopców. Lekcja na "zaprzyjaźnienie się z książką" nie zakończyła się na wyborze książki. Przeplotłam ją różnymi ćwiczeniami. Skupialiśmy się na okładce, szukaliśmy informacji o autorze, zastanawialiśmy się, czy pierwsze zdania w książce są dla nas ważne? Było też poznawanie nowych słów dzięki powieści i próba poznawania siebie poprzez tytuł i wybrane cytaty.
     Scenariusz lekcji będzie za jakiś czas udostępniony i mam nadzieję, że przydatny dla wielu nauczycieli, którzy zmagają się z oporem uczniów wobec czytania książek, a zwłaszcza lektur. Ten sprawdzony w praktyce pomysł przynosi zadowalające efekty.                                                          
       Uczniowie w drugim etapie będą prezentować przeczytane powieści. Dlatego na kolejnej lekcji języka polskiego zaproponowałam im do wyboru dwie formy prezentacji: lapbooka lub program Story Jumper. To nowe dla uczniów formy uczenia się. Wraz z panią polonistką jesteśmy bardzo ciekawe efektów pracy uczniów oraz ich opinii na temat wybranych powieści obyczajowych.  
     Dziękując pani Iwonie Kozak za współpracę w zakresie promowania czytelnictwa zachęcam innych do prowadzenia lekcji "inaczej", czyli na przykład w bibliotece szkolnej, z udziałem nauczyciela bibliotekarza lub specjalisty ds.edukacji z biblioteki pedagogicznej lub innej instytucji, której celem jest propagowanie czytania i praca z tekstem.



A oto tytuły książek jakie wybrali uczniowie:
ryrych K.: "Król"
Beręsewicz P.: "Wszystkie lajki Marczuka"
Ryrych K.: "Denim blue"
Ciwoniuk B.: "Uciec jak najbliżej"
Nowak E.:"Diupa"
Nowak E.: "Yellow Bahama w prążki"
Onichimowska A.: "Dziesięć stron świata"
Onichimowska A.: "Koniec gry"
Jagiełło J.:"Kawa z kardamonem"
Balińska M.A.: "Powrót do życia"
Szymeczko K.: "Czworo i kości"
Krasnodębski J.P.: "Diament"